[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Možda si zbunjen/a i ne znaš kako da počneš svoj put studija u inostranstvu, možda ne znaš ni da li bi išao/la, a ni šta bi studirao/la? Nisi siguran/na koliko ti je vremena potrebno da pripremiš dokumentaciju i položiš testove, a negde imaš informaciju da su neki rokovi već blizu?
Mentori iz Via Academice odlučili da ti detaljno prenesu kada je pravo vreme da započneš pripreme za studije u inostranstvu, ali i da ti detaljno opišu sve faze aplikacionog procesa kako bi te pripremili i olakšali ti muke.
Najbolje da proces prijave zamisliš kao svoj dragoceni projekat. Nazovimo ga „Projekat moje akademske budućnosti”. Kao i za svaki drugi projekat, pored krajnjeg cilja, potrebna ti je precizna lista koraka koje moraš preći u određenom roku. Zato ćemo ti predstaviti kako da svoju aplikaciju vremenski organizuješ, mesec po mesec. Ovi vremenski okviri nisu isti na svakom univerzitetu, ali važno je da počneš na vreme.
Mentorske faze koji primenjujemo u Via Academici pokazale su se kao veoma uspešne jer je već preko hiljadu studenata zahvaljujući njima upisalo željene fakultete u inostranstvu!
[/vc_column_text][vc_single_image image=“17193″ img_size=“large“ alignment=“center“][vc_icon icon_fontawesome=“fa fa-certificate“ color=“orange“ size=“xl“ align=“center“][vc_column_text]
APRIL I MAJ
DOBRO PROCENI SVOJE MOGUĆNOSTI!
Prva faza se svodi na samoprocenu. Razmisli dobro o svojim željama, mogućnostima i eventualnim ograničenjima.
Kreni od znanja stranog jezika. Ukoliko znaš samo engleski jezik, ne gubi iz vida da ti nisu svi programi na raspolaganju. Međutim, sve veći broj stranih fakulteta ima puno kvalitetnih programa i na engleskom jeziku. Nemoj tražiti programe i fakultete koji imaju studije recimo samo na nemačkom ili francuskom. Ukoliko ti neki od njih bude baš privlačan, ali si francuski učio/la u osnovnoj školi, nije realno da ćeš ga savladati do B2-C1 nivoa, položiti test i dobiti sertifikat za 3 meseca.
Drugo merilo je prosek sa studija/iz srednje škole. Ukoliko nemaš prosek iznad 3.5, odnosno 8 moraćeš da zablistaš na SAT testu ili prijemnom ispitu (ukoliko je to uslov), ali objektivno postoje šanse da se upišeš na fakultete koji primaju puno studenata. Ovo ne znači da su ti fakulteti loši, naprotiv. Očigledan primer je državni Univerzitet u Beču.
Treće merilo su finansije. Razgovaraj sa roditeljima i pitaj ih koliko bi mesečno mogli da izdvoje novca za školarinu i troškove života. Na osnovu toga donesite odluke da li ćete birati zemlje gde su školarine niže (Nemačka, Italija) ili će ti biti neophodna stipendija. Važno je da znaš da ako poseduješ EU pasoš, možeš studirati u Holandiji za 2.200 EUR po godini.
[/vc_column_text][vc_icon icon_fontawesome=“fa fa-info-circle“ color=“orange“ size=“xl“ align=“center“][vc_column_text]
MAJ I JUN
ZAKAŽI SAVETOVANJE SA MENTOROM!
Ukoliko još uvek nisi izabrao/la oblast budućih studija, a želiš da studiraš nešto za šta imaš talenta, što ćeš raditi sa elanom i uspehom i što će ti se isplatiti, predlažemo da zakažeš termin za Akademsku i profesionalnu orijentaciju koju vode mentori sa dugogodišnjim iskustvom u akademskom savetovanju i visokoškolskom obrazovanju.
Koristimo metod dubinskog intervjua: kroz niz pažljivo formulisanih pitanja i vežbi čiji je cilj dođeš do ključnih odgovora, razbistriš svoje ideje i želje, koncipiraš svoj akademski i profesionalni put, i definišeš šta je sve potrebno da uradiš kako bi ostvario/ostvarila svoj cilj..
Naš metod ne zahteva da satima odgovaraš na pitanja i radiš psihološke testove. U 90 minuta tvoj lični mentor vodi razgovor koji se zasniva na tvom prethodnom formalnom i neformalnom obrazovanju, interesovanjima, odnosu sa ljudima, željama, snovima i ličnim očekivanjima od budućeg posla i karijere.
Akademsku i profesionalnu orijentaciju sa mentorom je moguće uraditi lično, dolaskom u naše prostorije u centru grada u Takovsku 12, 1. sprat ili preko interneta, ukoliko nisi u mogućnosti da dođeš. Termin možeš zakazati na telefon +381 66 236 436 ili putem mejla info@viacademica.com.
Nakon orijentacije, mentor piše izveštaj koji sadrži detaljan opis tvog profila ličnosti, studijske oblasti i okruženja koja ti najviše odgovara, potencijalna zanimanja, kao i predloge konkretnih programa u inostranstvu. Prilikom pisanja izveštaja Via mentori vode računa o interesovanjima, potencijalima, željama kandidata, ali i o potrebama tržišta rada i zanimanjima budućnosti.
Ukoliko nisi siguran u svoju mogućnost procene, uvek možeš da zakažeš savetovanje sa ličnim mentorom. Na osnovu iskustva i znanja, članovi našeg tima će ti u toku 30 minuta razgovora pojasniti sve nedoumice i pružiti informacije i smernice za dalje korake. Mentorka će ti poslati detaljan predlog programa u skladu sa tvojim željama i mogućnostima, sa svim neophodnim informacijama da doneseš odluku gde ćeš aplicirati.
[/vc_column_text][vc_icon icon_fontawesome=“fa fa-search“ color=“orange“ size=“xl“ align=“center“][vc_column_text]
JUL I AVGUST
ODABERI STUDIJSKI PROGRAM I NAPRAVI STRATEGIJU!
Sada je vreme da pogledaš Predlog programa koji si dobio/la od Via mentora i izabereš studijski program i stipendiju po svojoj meri! Takođe možeš da istražuješ na internetu, prikupljaš informacije od prijatelja, poznanika, čitaš o tuđim iskustvima. Savetujemo ti da izabereš minimum 3 programa i stipendija na koje ćeš konkurisati, kako bi ti šanse za pozitivan ishod bile što veće.
Pored toga, naši iskusni mentori su ti na raspolaganju da izrade detaljnu strategiju za tvoj upis. Šta i kada ti je potrebno od dokumentacije, šta treba da overiš, prevedeš, napišeš. Ulazak u mentorski proces podrazumeva zajednički odabir programa, kao i detaljan plan koraka koje morate proći i dokumentaciju koju je potrebno sakupiti i do kada.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_icon icon_fontawesome=“fa fa-pencil“ color=“orange“ size=“xl“ align=“center“][vc_column_text]
SEPTEMBAR I OKTOBAR
VREME JE ZA ZAKAZIVANJE I POLAGANJE TESTOVA!
U trećoj fazi počinje realizacija planova i strategija!
Odredi koji sertifikat engleskog ti je potreban i kreni na pripreme! Pripreme su važne jer će ti u školi objasniti strukturu testa i naučiti te da izvežbaš mozak da u najkraćem vremenskom periodu daš što više tačnih odgovora. Takođe će ti dati puno saveta i naučiti par trikova.
Ako uspešno prođeš prve dve faze, onda znaš koliko je potrebno poena na testu jezika ili na jednom od testova znanja. Obično se traži 80 do 90 na TOEFL testu jezika, a na IELTS testu minimalan skor je 6.5. U svakom slučaju se pripremi i potrudi da dobiješ što bolji rezultat. Više o testovima engleskog jezika pogledaj u našem tekstu Priznati sertifikati engleskog jezika za studije u inostranstvu – IELTS i TOEFL. O diplomama i sertifikatima francuskog jezika možete više pročitati u tekstu DELF i DALF testovi francuskog jezika.
Kada su u pitanju osnovne studije, prestižni fakulteti traže polaganje prijemnog ispita. Taj ispit može biti u formi testa na samom fakultetu, a vrlo često se priznaju međunarodni sertifikati poput SAT, GRE ili GMAT testova. Ukoliko ti za upis potreban SAT test, onda ćeš sve informacije o njemu naći u našem tekstu na ovom linku. Više o dilemi da li polagati SAT test ili Bocconi test, njihovim strukturama, trajanju i ceni, možete pročitati u našem tekstu SAT test vs. Bocconi prijemni ispit.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_icon icon_fontawesome=“fa fa-file-text-o“ color=“orange“ size=“xl“ align=“center“][vc_column_text]
NOVEMBAR I DECEMBAR
PRIPREMI DOKUMENTACIJU!
Kada pomisliš na dokumentaciju, pisanje CV-ja, motivacionog pisma, traženje preporuka i overe, sigurno te zaboli glava. Ali to je neminovna etapa. Naoružaj se strpljenjem, jer te u ovoj fazi čekaju ključni momenti!
Svaka aplikacija na studije u inostranstvo zahteva važeći pasoš zemlje iz koje dolaziš, potvrda o redovnom školovanju ili studiranju, ali i tzv. Transcipt of Records, odnosno svedočanstva u kojima se vidi tvoj prosek tokom školovanja ili studiranja. Pored ovoga, najčešće se traže i CV, motivaciono pismo i pismo preporuke.
Najpre treba da znaš da postoji razlika između poslovnog i akademskog CV-ja. Upravo o tome smo pisali u tekstu Najbolji CV za studije u inostranstvu, gde ćeš saznati kako CV za apliciranje na studije u inostranstvu treba da izgleda, šta je bitno da u njemu istakneš i na koji način.
Motivaciono pismo zahteva malo drugačije veštine pisanja. Tu treba da istakneš ne samo svoja akademska postignuća, nego i neku od aktivnosti koje smatraš svojim adutom, da objasniš kako te je to obogatilo i šta ti je to doprinelo, ali i na koji način ćeš to moći da iskoristiš na studijama u inostranstvu. Motivaciono pismo se razlikuje od Personal statement-a, i na to treba da obratiš pažnju!
BONUS SAVET: Kroz motivaciono pismo se obavezno mora provlačiti činjenica da su studije na tom-i-tom fakultetu od krucijalnog značaja za ostvarivanje svih tvojih profesionalnih ciljeva.
CV i motivaciono pismo koje oblikuju naši mentori, na osnovu pruženih podataka, u potpunosti zadovoljava kriterijume za apliciranje na studije, a dizajnom i detaljnošću kandidate koje apliciraju izdvajaju u prvom krugu selekcije. U svakom delu apliciranja je potrebna pažnja i odgovoran pristup da bi tvoja prijava bila potpuna.
Možda ti nije poznato da je Pismo preporuke ili Recommendation Letter (Letter of Reference) jedan je od neizostavnih delova apliciranja na studije u inostranstvu? Pošto je to jedini deo prijave koji ne pišeš ti, uvek postoje razna pitanja i nedoumice: od koga tražiti da napiše preporuku, kako dobro pismo preporuke treba da izgleda, koliko je ono bitno…? Više o preporukama možete saznati u našem tekstu Pismo preporuke za studije u inostranstvu – od A do Š.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_icon icon_fontawesome=“fa fa-laptop“ color=“orange“ size=“xl“ align=“center“][vc_column_text]
DECEMBAR – FEBRUAR
KONAČNO SLANJE DOKUMENTACIJE!
Došli smo do finalne faze projekta koji smo na početku teksta nazvali „Projekat moje akademske budućnosti”. Sada je vreme za slanje tvoje kompletno skupljene dokumentacije!
Svi univerziteti prešli su na onjaln aplikacije gde i domaći i internacionalni studenti prolaze kroz istu proceduru. Neretko se putem ove aplikacije aplouduju i CV, motivaciono pismo i pisma preporuke.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
I stigli smo do kraja procesa! Sada ti ostaje da čekaš odgovor univerziteta i da počneš da se raspituješ šta ti je potrebno za vizu, gde se traži smeštaj i slične tehničke informacije potrebne za preseljenje.
Želimo ti puno sreće u procesu apliciranja!
Ukoliko ti je potrebna pomoć u bilo kojoj fazi aplikacionog procesa, uvek možeš da kontaktiraš profesionalni Via Academica tim koji će sve ovo uraditi umesto tebe, ili ti dati savete, odgovoriti na svako tvoje pitanje ili nedoumicu. Sve što je potrebno jeste da popuniš formu ispod.
[/vc_column_text][vc_raw_js]JTNDc2NyaXB0JTIwdHlwZSUzRCUyMnRleHQlMkZqYXZhc2NyaXB0JTIyJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ2aWFjYWRlbWljYS5hbXM0eW91Lm5ldCUyRndlYmlucWNvZGUtMTI5ODEtOTM4Lmh0bWwlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0U=[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=“stretch_row“ equal_height=“yes“ css=“.vc_custom_1534273846199{background-color: #1b1d2a !important;}“][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]
PROČITAJTE JOŠ
[/vc_column_text][vc_empty_space][swlabscore_post_grid_sc limit_post=“3″ column=“3″ sort_by=“random_posts“ pagination=“no“ category_list=“%5B%7B%22category_slug%22%3A%22saveti-apliciranje%22%7D%5D“ tag_list=“%5B%7B%7D%5D“ author_list=“%5B%7B%7D%5D“][/vc_column][/vc_row]