Pismo preporuke za studije u inostranstvu ili Recommendation Letter (Letter of Reference) je jedan od neizostavnih delova apliciranja na studije van matične zemlje, kao i CV i Motivaciono pismo. Pošto je to jedini deo aplikacije koji ne pišeš ti, uvek postoje razna nerazjašnjena pitanja vezana za pismo preporuke kao što su: od koga bi trebalo tražiti da vam napiše preporuku, kako bi dobro pismo preporuke trebalo da izgleda, koliko je ono bitno za celokupnu aplikaciju…
Hajde da krenemo iz početka razjašnjavanjem jednog po jednog pitanja.
[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“912″ img_size=“400×350″][vc_empty_space height=“20px“][vc_single_image image=“913″ img_size=“full“][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Šta je pismo preporuke ?
Pismo preporuke je dokument koji se traži pri apliciranju na studije u inostranstvu, a neretko i za apliciranje na posao. Piše ga osoba koja je upućena u tvoj akademski ili profesionalni rad, dakle supervizor, profesor, direktor kompanije u kojoj radiš… Ima jasno utvrđenu formu i može biti akademsko, profesionalno ili karakterno pismo preporuke.
Akademska preporuka se, kao što i sam naziv govori, daje u cilju preporučivanja određene osobe za nastavak akademskih studija. Profesionalnu preporuku daje bivši ili trenutni poslodavac, a u cilju apliciranja za neku radnu poziciju, kao i za određene studije (uglavnom Master, MBA ili PhD studije). Da bi upisali MBA studije neophodno je dostaviti profesionalnu preporuku kao dokaz radnog iskustva. Karakterna preporuka se piše u retkim situacijama na zahtev institucija i u slučaju da osoba nema radnog iskustva. Obično pri apliciranju na pozicije u međunarodnim misijama.
[/vc_column_text][vc_column_text]
Kome i na koji način se šalje?
Pismo preporuke šalje profesor/supervizor/nadređeni u određenoj instituciji za čiji program apliciraš. Neki univerziteti zahtevaju da onaj koji preporuku piše pošalje LoR (Letter of Recommendation) direktno na email admission office-a određenog univreziteta (trenutno se ovakav format traži za Chevening stipendiju Velike Britanije). Ovo nije čest slučaj, ali dešava se da neke institucije prihvataju pisma preporuke samo na ovaj način. Neki čak zahtevaju da preporučilac koristi unapred zadatu formu (formular), a nekada i da preporučilac pošalje pismo preporuke poštom u zapečaćenoj koverti sa potpisom i pečatom (ako poseduje pečat). Ovo je još ređi slučaj. Najčešće ćeš pismo preporuke samostalno dostavljati određenom univerzitetu sa potpisom i pečatom onoga koji ti je napisao preporuku.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“477″ img_size=“400×720″][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Šta treba da sadrži dobro pismo preporuke za studije u inostranstvu?
Naravno da onaj koji želi da ti napiše pismo preporuke za studije u inostranstvu misli sve najbolje o tebi, ali određena forma mora da bude ispunjena. Dakle, ovako bi trebalo da izgleda neka ustaljena forma koju bi tekst preporuke trebalo da prati:
- Predstavljanje onoga ko piše preporuku;
- Koja je njegova pozicija, koji predmet predaje na kom fakultetu kog univerziteta;
- Koje godine ti je predavao i koje predmete;
- Da li ste radili na zajedničkim projektima, istraživanjima, seminarskim radovima;
- Šta je zapazio kod tebe kao osobinu koja pokazuje da si kompetentan/na i voljni da nastavitš studije u inostranstvu;
- Na koji način si se istakao/la, da li je pratio tvoj rad i na koji način;
- Opis predmeta koji predaje i kako si se snašao/la sa materijom;
- Zašto smatra da si ti osoba kojoj bi trebalo da bude pružena prilika da deo svojih studija završi na eminentnom univerzitetu u inostranstvu (i po mogućnosti dobije i stipendiju).
Podaci o onome koji preporučuje moraju biti transparentni i lako dostupni onome koji preporuku čita (email adresa profesora, telefon na koji se može dobiti, link ka sajtu gde postoji njegov profil kao profesora itd.). Što se više informacija pruži, to je svakako bolje.
Pismo preporuke ne bi trebalo da prelazi dužinu jedne i po stranice.
Koliko preporuka je dovoljno za apliciranje?
U najvećem broju slučajeva se traže dva pisma preporuke za studije u inostranstvu. Nije loše ako imaš više, ali nije neophodno. Potrudi se da imaš dve relevantne preporuke i dve back-up preporuke, za svaki slučaj.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“507″ img_size=“400×1000″][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Ko piše pismo preporuke za studije u inostranstvu?
(Ovaj deo je jako bitan!!!)
Pismo preporuke piše profesor koji ti je predavao tokom studija (srednje škole), ne dekan/direktor škole (osim u slučaju kad ti on predaje određeni predmet), tvoj supervizor sa posla, ne direktor firme ili CEO (osim u slučaju kada on nije direktno upućen u tvoj rad), nadređeni u organizaciji u kojoj stažiraš ili volontiraše, ne direktor organizacije (može, ali samo ako te zaista poznaje i zna kako radiš). Dakle, krucijalno je da te osoba koja piše preporuku POZNAJE! U slučaju da tu osobu kontaktiraju sa univerziteta na koji si aplicirao/la, a ta osoba ne zna ko si, tvoja aplikacija zauvek odlazi u zaborav. Sjajno je ako imaš nekog ko je na visokoj poziciji i želi da ti da preporuku, to je idealan scenario, ali kao što smo već objasnili, ta osoba mora da bude upućena u TVOJ rad i napredak, isticanje na poslu/školi/studijama itd.
Kako da tražim nekome da mi napiše pismo preporuke za studije u inostranstvu?
Bilo bi dobro da pismo preporuke tražiš od profesora koji predaje predmete koji su relevantni za tvoje buduće studije – ako planiraš da upišeš biznis studije tražiš preporuku od profesora matematike, statistike, ekonomije, a ne biologije ili hemije, zar ne :)? Profesore pitajte na vreme i podsetite ih nekoliko puta. Objasnite im svoje planove, kako želite da aplicirate na studije u inostranstvu, kako oni mogu mnogo da vam pomognu svojom preporukom, koliko bi to vama značilo i kako bez njih ne možete da ostvarite svoje snove (morate se malo služiti i ovakvim trikovima, neki profesori umeju da budu teški za razgovor). Aktiviraj se u nastavi kod tog profesora, pokaži dodatno interesovanje i prati njegove konsultacije. U slučaju da iz nekog razloga odlažu da napišu preporuku bitno je da imaš plan B, odnosno profesora koji je voljnan da to zaista urade za tebe. Možeš, ako si u dobrim odnosima sa profesorom ili nadređenim, da se ponudiš da pomogneš pri pisanju pisma preporuke (ukoliko onaj koji piše preporuku ne vlada dobro stranim jezikom ili nije imao prilike da ranije piše preporuke, pa nije upoznat sa formom). Ponudi svoju pomoć pri strukturiranju pisma preporuke. U slučaju da profesor ili nadređeni odbije pomoć, to je u redu, ali obezbedi se da u tom slučaju imaš više preporuka koje možeš da pošalješ, te se nemoj oslanjati samo na preporuku jedne osobe.
Pismo preporuke za studije u inostranstvu je za neke aplikacije od presudnog značaja i može mnogo da doprinese celokupnom utisku koji ostavljate na izbornu komisiju (admission board).
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Ipak, treba imati na umu da za osnovne studije niko ne očekuje da imate neke preozbiljne preporuke. Najčešće je sasvim dovoljno da postoji preporuka nekog profesora iz škole i recimo pretpostavljenog neke organizacije ili sekcije u kojoj si aktivan/na. Što se tiče master studija, tu se situacija menja i preporuka mora da oslikava tvoje ambicije, zalaganja i odnos sa pretpostavljenima. Za MBA studije pisma preporuke su od krucijalnog značaja i moraju da istaknu tvoje liderske sposobnosti, da pokažu kad si preuzeo/la inicijativu i bio/la “Leader without a title”.
Najvredniji savet od nas je da pažljivo odabereš osobu koja bi mogla da ti da pismo preporuke za studije u inostranstvu na vreme, da se držiš forme, da se potrudiš da ta osoba može da potvrdi da je sa tobom sarađivala, ili da ti je predavala i da u potpunosti podržava tvoje dalje akademsko usavršavanje. Ako imaš prilike revidiraj pismo preporuke koje ti je neko napisao radi potencijalnih nelogičnosti i grešaka koje se svakome dese, pa i profesorima. Potrudi se da naglasiš da pismo preporuke bude odštampano na memorandumu institucije koju preporučilac predstavlja i da bude uredno potpisano i pečatirano, ukoliko je to moguće. Možda deluje kao lak zadatak, obzirom da pismo preporuke piše neko drugi za tebe, ali veruj nam da ovo ume da bude kamen spoticanja pri slanju aplikacije.
Ako imaš još pitanja vezanih za ovu temu piši nam na office@viacademica.com i odgovorićemo u najkraćem roku!
Srećno apliciranje,
Vaš Via Academica Tim
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Ukoliko imate pitanje u vezi sa studijama i stipendijama u inostranstvu, pošaljite nam besplatan upit popunjavanjem upitnika ispod, i dobićete odgovor u najkraćem mogućem roku.
[/vc_column_text][contact-form-7 id=“28″ title=“Contact form 1″][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“5242″ img_size=“600×600″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=“stretch_row“ css=“.vc_custom_1535022323636{background-color: #1b1d2a !important;}“][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]
JOŠ KORISNIH TEKSTOVA
[/vc_column_text][vc_empty_space][swlabscore_post_grid_sc limit_post=“3″ column=“3″ pagination=“no“ category_list=“%5B%7B%22category_slug%22%3A%22saveti-apliciranje%22%7D%5D“ tag_list=“%5B%7B%7D%5D“ author_list=“%5B%7B%7D%5D“ button_text_color=“#ffffff“][/vc_column][/vc_row]