Kada pripremate svoju aplikaciju za studije i stipendije u inostranstvu, primetićujete da neki univerziteti i programi traže da napišete motivaciono pismo, a neki personal statement. Ukoliko aplicirate na studije u Velikoj Britaniji, ili na Chevening stipendiju češće se traži personal statement. Ovde ćete saznati koje su osnovne razlike između motivacionog pisma i personal statement-a, kao i savete kako napisati personal statement i predstaviti se selekcionoj komisiju u najboljem svetlu.
Savete za pisanje motivacionog pisma i njegove sadržine i forme možete pronaći u tekstu koji smo već pisali Motivaciono pismo za studije i stipendije u inostranstvu.Tu ćete naći i primer motivacionog pisma jednog od naših klijenata na kraju teksta.
PERSONAL STATEMENT I MOTIVACIONO PISMO – SLIČNOSTI I RAZLIKE
Selekciona komisija sa pravom u sebi sadrži reči: selekcija i komisija. Svojim motivacionim pismom ili personal statement-om morate da ih ubedite da baš vi treba da budete izabrani na njihov studijski program. Njihova zajednička karakteristika je kraća, pisana forma koja treba da prikaže vas kao idealnog kandidata, i koja je potkrepljena konkretnim primerima i dokazima. Sve ono što niste stavili u CV ili što je u CV-u posebno važno ili što se ne vidi u vašim ocenama i diplomama treba da bude napisano u motivacionom pismu ili personal statement-u.
Dodatno, ukoliko postoje na primer vremenski razmaci između srednje škole i fakulteta, ili ukoliko ste menjali fakultet i oblast studija, ovi dokumenti su idealno mesto da objasnite zašto ste to uradili. Na taj način predupređujete pitanja koja selekciona komisija može postaviti, pokazujete da ste iskreni, i da ste sposobni da argumentujete svoje izbore.
Bilo da univerzitet traži motivaciono pismo, bilo personal statement, jako je važno da imate na umu da je to ključan deo vaše aplikacije za studije i stipendije u inostranstvu. Zato budite sigurni da ste ovom delu aplikacije posvetili dovoljno vremena, pažnje i da ste ispratili ova pravila.
ŠTA JE PERSONAL STATEMENT I SAVETI KAKO GA NAPISATI
Ko sam ja?
Personal statement je prilika da predstavite sebe malo „ličnije“. Ključno pitanje na koje mora personal statement da odgovori je: KO SAM JA? To je vaša šansa da pišete o sebi i da objasnite selekcionoj komisiji ko ste vi. Ključno je da budete otvoreni i iskreni. Možete pisati o svojim borbama i naporima koje ste imali tokom studija ili iskustvima koja su vam promenila život. Istaknite neko lično iskustvo koje vas je oblikovalo u studenta kakav ste danas, kako će to i dalje da nastavlja da utiče na vaš akademski put i profesionalnu budućnost.
Kreativnost
Takođe, personal statement ostavlja mnogo više prostora za vašu kreativnost. Važno je da već u prvom pasusu privučete pažnju čitaocu nekom zanimljivom anegdotom ili pričom iz vašeg života. Takođe, možete citirati svog omiljenog autora ili filozofa nekom rečenicom koja će biti nit i ideja vodilja celog personal statement-a. Vrlo je poželjno da predstavite neku vama posebno zanimljivu temu iz oblasti vaših budućih studija i razvijete malu „debatu“.
Slobodna forma
Dodatno, personal statement nema unapred utvrđenu formu ili strukturu. Možete ga postaviti i napisati kako god želite, sve dok prikazuje vas kao ličnost. Obratite pažnju ako vaš univerzitet, program ili stipendija traže da u personal statement-u odgovorite na odgređena pitanja koja ih posebno interesuju.
Istražite sebe
Personal statement uglavnom ima ograničen broj reči ili karaktera. Zato razmislite kako da pametno iskoristite dat prostor. Ostavite sebi dovoljno vremena da promislite o čemu ćete pisati i na koji način. Pronađite inspiraciju u ličnim iskustvima – kada ste radili praksu i stažiranje; istraživanje, prezentaciju ili seminarski rad; kada ste bili na nekoj konferenciji, predavanju ili letnjem kampu. Objasnite kako su ova iskustva uticala na vas, šta ste otkrili o sebi, i šta ste naučili.
Budite inovativni i uverljivi
Gledajte na svoj personal statement kao na priliku da se predstavite komisiji u „liftu“. Zamislite da uđete u lift sa selekcionom komisijom i da imate tačno toliko vremena da im se predstavite i ubedite ih da ste vi pravi student za njih dok lift ne dođe do vrha zgrade.
ŠTA IZBEGAVATI U PISANJU PERSONAL STATEMENT-A
Nemojte traćiti vreme selekcionoj komisiji tako što ćete praviti „nelične“ ili nepotrebne uvode. Primer šta izbegavati je: „Od kada postoji ljudska civilizacija, ljudi su koristili matematičke principe da shvate funkcionisanje..“. Selekciona komisija traži informacije o vama, a ne o opštim mestima, aksiomima i floskulama.
Takođe, treba izbegavati tzv. „prazne tvrdnje“, kao na primer: „Od kada znam za sebe, bio sam sklon prirodnim naukama“, ili „Znao sam da je medicina moj pravi poziv još od sedme godine života“ i „Oduvek sam želela da pomažem ljudima“. Ovakve rečenice su već viđene, neće vas izdvojiti od ostalih kandidata i nećete privući pažnju selekcione komisije.
Dodatno, što naročito važi za studente iz našeg regiona, izbegavajte tužne priče o ratu, sankcijama, i ekonomskim problemima. Zemlje našeg regiona odavno ne spadaju u tzv. „post-war“ i nerazvijene države. Ovo posebno važi za vas koji pripadate generacijama koje nisu bile ni rođene u vreme ratova na ovim prostorima.
Dobre primere personal statement-a na engleskom jeziku za studije u inostranstvu koji će vam služiti za inspiraciju možete pronaći na sajtu Studential.com.
Želimo vam puno sreće!
Vaš Via Academica