Dragi roditelji, Vi koji čitate ove redove revnosnije od naših studenata, odlučili smo da vama posvetimo ovaj tekst koji će vam pomoći da bez većih stresova prođete kroz proces aplikacije vašeg studenta na studije u inostranstvu. Saveti za roditelje su podjednako važni kao i saveti za studente jer vi podjednako učestvujete u aplikacionom procesu. Vama, koji se osećate odgovornim za budućnost vašeg deteta, verovatno cela ova stvar deluje prilično stresno i nije da je baš kao odlazak na plažu, ali postoji način da kroz ceo proces prođete bezbolno i da svom budućem studentu pružite podršku pri apliciranju na studije.
[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_empty_space height=“64px“][vc_single_image image=“5462″ img_size=“medium“ css_animation=“fadeIn“][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Prava informacija zlata vredi
Kao što smo već pisali u tekstu Predrasude pri apliciranju na studije, postoje razna uvrežena mišljenja oko toga ko to ide na studije u inostranstvo i da li će Vaše dete biti jedno od njih. Stvar je prilično jednostavna, morate se dobro informisati i u skladu sa tim delovati. Dakle, negde između druge i treće godine srednje škole (za Bachelor studije) ili na trećoj godini fakulteta (za Master studije) dete mora imati jasnu viziju da li želi da studira u inostranstvu i na kom jeziku će to učiniti. Vaš zadatak je da ih u ovoj fazi motivišete da urade akademsku i profesionalnu orijentaciju, da upišu školu jezika, da polažu neki od međunarodno priznatih testova jezika, da urade stručnu praksu u nekoj firmi (sigurno imate neke prijatelje ili poznanike kojima trebaju stažisti, a i Via Academica nudi brojne mogućnosti za praksu, saznajte više na linku), da ih šaljete na letnje škole jezika u inostranstvu ili na seminare u zemlji.
Na vama je da im napravite temelje na kojima će oni kasnije graditi svoju aplikaciju.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_empty_space][vc_single_image image=“5463″ img_size=“medium“ css_animation=“fadeIn“][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Kako finansirati studije u inostranstvu
Svi znamo da je ovaj deo uvek nekako kamen spoticanja bez obzira kakva je vaša finansijska situacija. Veoma mali broj roditelja ima jasnu predstavu o tome koliko novca je potrebno da bi njihovo dete otišlo u inostranstvo na studije. Pre svega, bilo bi dobro da štedite za ovako nešto jer je obrazovanje najbolje ulaganje koje možete da pružite svome detetu.
Ako ipak niste tako nešto učinili ranije postoje i druge opcije na raspolaganju poput – studentskih kredita, umanjenja školarine na osnovu finansijske situacije porodice, studentskih stipendija itd. Ako je vaše dete bilo vredno u školi ili aktivno u vannastavnim aktivnostima svakako da će moći da iskrči sebi put i obezbedi neku vrstu umanjenja školarine. Pritom, većina studenata koji dolaze s naših prostora, a studiraju u inostranstvu, paralelno i radi. Da, pustite svoje dete da radi, nađe studentski posao u toku studija, da zarađuje novac online i da stiče iskustvo.
Možda mislite da će ga rad u kafiću ili čuvanje tuđe dece odvući od studija, međutim, mnogi primeri naših studenata su pokazali upravo suprotno. Studenti koji rade u toku studija brže se osamostaljuju i postižu svoje karijerne ciljeve lakše, dobri su timski radnici i generalno se lakše prilagođavaju na različite okolnosti i radne sredine. Mnogi univerziteti u inostranstvu imaju službu koja pomaže studentima da lakše nađu stažiranje ili studentski posao, a nakon studija i posao u njihovoj struci.
Bodrite svoje dete da stiče radno iskustvo gde god mu se ukaže prilika, činite mu uslugu.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_empty_space height=“64px“][vc_single_image image=“5464″ img_size=“medium“ css_animation=“fadeIn“][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Sigurnost i bezbednost u toku studija u inostranstvu
Počnimo prvo od zdravstvenog osiguranja – svaki student koji aplicira za studentsku vizu obavezan je i da plaća zdravstveno osiguranje zemlje u kojoj će studirati. To pokriva sve za šta bi Vaše dete inače imalo potrebe da se obrati lekaru, od prehlade do uganuća zgloba na fudbalu ili ujeda insekata na koje je vaše dete alergično. Tražiće vam i lekarski karton, izvod da je vaše dete vakcinisano i istorijat bolesti ako postoji.
Što se generalne bezbednosti vašeg deteta tiče, postoje određena pravila koja svakako treba poštovati. Ma koliko zemlja bila sigurna za život postoje oblasti koje treba izbegavati, pravila koja bi trebalo poštovati i držati se onoga „When in Rome, do what Romans do“. Evropske zemlje su definitivno na listi najbezbednijih za studije, kao i Australija koja osim visoko-kvalitetnog školskog sistema ima i visoke standarde što se tiče bezbednosti. Bitno je da imate redovnu komunikaciju, da se povežete sa ljudima koji su već svoju decu poslali, da posetite svoje dete kad imate prilike za to (da i Vi imate neke koristi od tih studija da malo turistički posetite nova mesta) i to je najviše što možete da učinite.
U svakom slučaju, preterana briga neće sprečiti stvari da idu svojim tokom i svakako neće pomoći Vašem detetu da se snađe u tuđini.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_empty_space][vc_single_image image=“5465″ img_size=“medium“ css_animation=“fadeIn“][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Upis na studije donosi mnogo stresa
Znamo da je ovo lakše reći nego učiniti ali morate da projektu –slanje deteta na studije u inostranstvo – pristupite sa što manje stresa i tenzije. Dakle, ako krenete da se pripremate na vreme i ako pratite korake u apliciranju nema razloga da budete pod stresom i da ga prenosite na svoje dete. Odbijenica za studije na određenom univerzitetu nije kraj sveta, a plan A ne mora uvek da bude najbolji plan koji će studentu obezbediti vrhunsku karijeru.
Najbolje škole ne moraju uvek da nude najbolje uslove studentima i svako može procvetati u nečemu za šta nije ni sanjao da ga može interesovati. Akademska i profesionalna orijentacija je svakako bitan korak u biranju struke kojom će se budući student baviti. Bachelor studije služe tome da se student oblikuje i usvoji opšta primenjiva znanja, a Master studije da ga usko profilišu. Pauziranje između Bachelor i Master studija je nekada čak i poželjno te nemojte svoje dete napadati i forsirati da nastavlja studije jedne za drugima ako tako ne želi.
Dakle, manje stresa, više vremena za planiranje i razrađivanje taktike i pametne izbore.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_empty_space][vc_single_image image=“5466″ img_size=“medium“ css_animation=“fadeIn“][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Kada i od koga tražiti pomoć za upis na studije u inostranstvu
Čuli ste verovatno bezbroj puta „Pusti me, mogu ja to sam/sama“. Verovatno je da mogu, sigurno je da bi mogli kad bi se potrudili i tome posvetili baš dosta vremena, ali stvari ne treba prepuštati slučaju.
Studenti završnih godina srednjih škola ili studija, ne samo da moraju da razmišljaju o budućnosti, već i o haljinama za maturu, prijemnom ispitu, maturskom ispitu, rastanku od dosadašnjeg društva i početku nečeg novog i nepoznatog. Iako apliciranje na studije ne bi trebalo da predstavlja bauk svakako da nije ni najlakši posao koji ćete uraditi uz popodnevnu kafu.
Moraćete da izvadite puno dokumenata (finansijska dokumentacija ume da bude jako kompilikovana), verovatno ćete to sve raditi u poslednjem času jer „neko“ nije pazio na rokove, jurićete iz škole jezika u srednju školu, moliti profesore za potpis za preporuku, voziti dete da pokupi samo još jedan papir, da se slika za vizu i isfotokopira nešto u nedelju uveče. Nije lako, ali zato ste Vi tu!
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Ovaj tekst nastao je na osnovu brojnih susreta sa roditeljima i budućim studentima. Osluškivali smo vaša pitanja, nedoumice i potrebe. Na osnovu toga smo i napravili paket usluga: od pronalaženja pravog programa i Savetovanja sa mentorom jedan-na-jedan, do asistiranja pri pisanju dokumenata, upućivanje na kvalitetnog sudskog tumača, popunjavanje aplikacije, pomoć pri prikupljanju Vaše finansijske dokumentacije itd. Znamo šta može i kako da se iskomplikuje, zato to možemo i da rešimo.
Ako se ipak odlučite da u ovu avanturu upustite sami sa svojim budućim studentom, želimo vam svakako puno sreće. Za svaki slučaj, pročitajte ovaj tekst nekoliko puta u toku apliciranja da se podsetite najvažnijih momenata i faza aplikacionog procesa.
Srećno!
Vaš Via Academica Team
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Ukoliko imate pitanje u vezi sa studijama i stipendijama u inostranstvu, pošaljite nam besplatan upit popunjavanjem upitnika ispod, i dobićete odgovor u najkraćem mogućem roku.
[/vc_column_text][contact-form-7 id=“28″ title=“Contact form 1″][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“5148″ img_size=“600×590″][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1536144097267{background-color: #1b1d2a !important;}“][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]
U OVIM TEKSTOVIMA PRONAĆI ĆETE JOŠ INFORMACIJA
[/vc_column_text][vc_empty_space][swlabscore_post_grid_sc limit_post=“3″ column=“3″ pagination=“no“ category_list=“%5B%7B%7D%5D“ tag_list=“%5B%7B%7D%5D“ author_list=“%5B%7B%7D%5D“ button_color=“#1b1d2a“ button_hv_color=“#face7a“ button_text_color=“#ffffff“ button_text=“Saznajte više“][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]