Svakog dana roditelji širom sveta ispraćaju svoju decu u inostranstvo i pitaju se kako će se u mesecima koji slede nositi sa njihovim odlaskom. Nikada niste pomislili da će i na vas doći red, ali vaše dete je izrazilo želju da studira u inostranstvu. Studiranje u inostranstvu je odličan način za vaše dete da vidi svet, da se razvije kao osoba, da proširi svoju mrežu kontakata u inostranstvu i stekne međunarodno radno iskustvo. Iako sam odlazak nije emotivno lak, podrška koju ćete svom detetu pružiti dok gradi svoj put i započinje studije u inostranstvu će biti jedan od najvažnijih poklona koje možete da im date.
Pitali smo roditelje koji su već prošli kroz iskustvo studiranja u inostranstvu sa svojim detetom, i evo šta su nam rekli.

Sanja Čonjagić, direktor Centra za obrazovanje Premier i koordinator za Evropu organizacije SOL iz Velike Britanije
Simeon Čonjagić – KdG Univerzitet Belgija
1. Kako je došlo do oduke da školujete dete u inostranstvu, i koji su bili presudni faktori za to?
Vodim školu stranih jezika i moj sin je od petog razreda redovno odlazio u Englesku na letnje kampove i kurseve, imao priliku da se druži s vršnjacima iz raznih zemalja i stekne iskustvo drugačije od onog koje pružaju naše škole. Mislim da je upravo to doprinelo njegovoj želji da treću i četvrtu godinu srednje provede u Engleskoj ili Americi.
2. Gde je vase dete pohadjalo/pohadja skolu/fakultet?
Dve godine proveo je u privatnoj bording školi Tallulah Falls blizu Atlante, a nakon toga odlučio da nastavi školovanje u Evropi i upisao KdG Univerzitet (smer Global Business) u Antverpenu.
3. Koji su najveći benefiti koje ste nakon tog iskustva videli kod svog deteta?
Već prve nedelje boravka u Americi, rekao nam je: ‘ja nisam znao da ovaj osećaj postoji, da VOLIM školu, da jedva čekam ujutru da se probudim, odem u školu i vidim šta će danas biti uzbudljivo!’
Upravo taj osećaj bio je prisutan do kraja, doprineo da ostvaruje sjajne rezultate na svim poljima, ima motiv da uči, praćen i usmeravan od strane savetnika, mentora, profesora, da se osamostali u svakom pogledu.
Sada, u Belgiji, to iskustvo boravka daleko od roditelja mu je izuzetno značajno jer je naučio da brine o sebi, sam donosi odluke, organizuje svoje obaveze.
4. Šta biste preporučili roditeljima čija deca planiraju da nastave školovanje u inostranstvu?
Podržite svoje dete! Kao roditelji, imamo potrebu da ih zaštitimo, da nam budu blizu, brinemo o njima i često u tome preteramo. Školovanje u inostranstvu proširiće im vidike, pružiti značajno životno iskustvo i otvoriti vrata ka brojnim mogućnostima!
5. Zašto ste se odlučili na podršku Via i Iba na tom putu?
U Beogradu ima desetak agencija koje pružaju podršku mladima koji žele da pohađaju školu ili upišu fakultet u inostranstvu. Obišli smo mnoge, poredili njihove ponude, usluge, način na koji komuniciraju s potencijalnim klijentima, kako bismo mogli da procenimo kome da ukažemo poverenje.
IBA Consulting i Via Academica su među onima koje imaju najviše iskustva (što znači da umeju da procene koja škola/fakultet bi kome odgovarala), dugogodišnjih partnerstava s renomiranim institucijama (mogućnost da vas usmere i ponude najbolje) i zadovoljnih đaka i studenata.
Radujem se što je IBA, u saradnji sa Thornton Academy, otvorila američku srednju školu u Novom Sadu tako da deca već od prve godine srednje mogu da upišu ovde, nastave u Americi, a zatim uz podršku Via odaberu fakultet bilo gde u svetu!

Ivana Lukić, mama Lane Lukić
Cattolica Univerzitet Italija
1. Kako je došlo do odluke da školujete dete u inostranstvu, i koji su bili presudni faktori za to?
Pošto je Lana pohađala srednju školu na engleskom jeziku International School, a po Cambridge programu, bilo nam je logično da nastavi školovanje u inostranstvu jer sa njenom diplomom (British A levels) ima dobru prohodnost na stranim univerzitetima. Uz to, naviknuta je na učenje, terminologiju i razmišljanje na engleskom pa bi joj sada teže bilo da nastavu na fakultetu prati na srpskom.
2. Koji su najveći benefiti koje ste nakon tog iskustva videli kod svog deteta?
Hteli smo da upiše fakultet koji će je dobro osposobiti za buduću praksu, a Cattolica je poznata po visokom procentu zapošljivosti studenata odmah nakon studija. Verujemo da će veliki benefit studija u Italiji biti i savladavanje italijanskog jezika, što je nama podjednako bitno kao i fakultet. Zatim, internacionalno okruženje (usled društva kolega iz drugih kultura), razvijanje socijalne inteligencije, odvajanje od roditelja i izlazak iz svoje domaće i kućne zone komfora svakako će doprineti njenom rastu po svakom pitanju.
3. Šta biste preporučili roditeljima čija deca planiraju da nastave školovanje u inostranstvu?
Jako je bitno da se u čitav proces krene na vreme kako bi se iskoristila prednost apliciranja u prvim rokovima, kada je dostupno najviše slobodnih mesta a i najbolji je izbor programa. Ukoliko ste u mogućnosti, prisustvujte ‘Open Day’-u na nekom od željenih fakulteta. Sigurno ćete bolje sagledati sve njegove prednosti i nedostatke. U našem slučaju, na osnovu toga smo se odlučili da Lana ne aplicira na fakultet koji smo posetili. Tokom srednje škole neka budući student kontinuirano ‘gradi’ svoj CV, obogaćujući ga aktivnostima (školskim i vanškolskim, praksom) koje će biti dobra referenca za planirani smer. Na inostranim fakultetima to se podjednako ceni kao i uspeh u školi.
4. Zašto ste se odlučili na podršku Via Academice na tom putu?
Via Academicu smo pratili odranije preko društvenih preža. Odavali su nam odličan utisak, uvek nesebično deleći korisne informacije i delujući pouzdano. To se kasnije, kroz našu saradnju sa njima, pokazalo kao tako i u praksi. Iskreno ih preporučujem svim učenicima i njihovim roditeljima. Pomoć koju smo imali od samog početka, u procesu koji je trajao skoro godinu dana, mnogo nam je značio. lako smo krenuli na vreme uvek je bilo nedoumica i strepnji a Via Academica je bila tu da nam sve detaljno pojasni, prekontroliše, na vreme obaveštava o svim narednim koracima. Kao majka buduceg studenta osećala sam se sigurno uz njih.

Mihaela Trupl, mama 4 devojčice i preduzetnica
Lana Trupl – Istituto Europeo di Design Španija
1. Kako je došlo do odluke da školujete dete u inostranstvu, i koji su bili presudni faktori za to?
Lanin tata i ja smo oduvijek željeli da nam se djeca školuju u inostranstvu, obzirom da živimo u maloj sredini. Negdje nam je to bila vodilja od rođenja naše djece, da odrastaju u maloj sredini, a da studiraju negdje u svijetu.
2. Koji su najveći benefiti koje ste nakon tog iskustva videli kod svog deteta?
Lana je završila osnovnu i srednju školu (Gimnaziju) u Brčkom, BiH, a benefite koje svaki dan uviđamo sa njenim preseljenjem u Barselonu su ogromni. Ona je jedna svjetska, mlada žena, koja je građanin svijeta, ima prijatelje u mnogo država na svijetu, priča nekoliko jezika, vikendima putuje po evropskim metropolama, uči, upoznaje, širi vidike svakodnevno. Lana studira na IED Univerzitetu u Barseloni, smer Modni marketing i komunikacije.
3. Šta biste preporučili roditeljima čija deca planiraju da nastave školovanje u inostranstvu?
Svakako bih preporučila svim roditeljima da budu podrška svojoj djeci, da im daju krila da lete i upoznaju sebe i svijet oko sebe, da ih ne sputavaju ni u čemu i da budu svjesni da su studije u inostranstvu nešto najbolje što mogu pružiti svom djetetu. Mi sada spremamo i drugu kćerku na studije sledece godine, vjerovatno će se odlučiti za Beč.
4. Zašto ste se odlučili na podršku Via Academice na tom putu?
Za Via Academicu smo dobili mnogo preporuka, a ljubaznost i profesionalnost koje dobijamo svakodnevno od mentora i ljudi iz tima Via Academice je zaista nevjetovatna i prosto nemamo riječi da se dovoljno zahvalimo svima.