[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Kad dođe vreme za upis na fakultet, mnogi srednjoškolci nisu sigurni šta određene studije podrazumevaju. To se veoma često dešava sa budućim studentima koji su naklonjeni matematici i raznim nivoima poslovanja pa se dvoume između dve opcije: studije ekonomije ili studije biznisa (poslovni menadžment). Deluju mnogo slično, zar ne? Međutim, nije baš tako, ni kada se radi o strukturi studijskog programa, niti karijernim opcijama nakon studija. U ovom tekstu ti predstavljamo po čemu se razlikuju studije ekonomije i studije biznisa, a predlažemo ti univerzitete čije programe bi trebalo obavezno da pogledaš ukoliko želiš da nastaviš studije u inostranstvu.
Studije ekonomije ili studije biznisa: Osnovne razlike
Hajde da krenemo od definicija. Ekonomija je društvena nauka koja izučava proizvodnju, distribuciju i potrošnju robe, ali uzima u obzir veliki broj faktora kao što su političke okolnosti, međunarodni odnosi i matematičko-statistički proračuni. Sa druge strane, biznis je sistem u kome se robe i usluge razmenjuju između dve ili više strana za novac.
Dakle, dok je ekonomija okrenuta teorijama i analizi, biznis te priprema za veštine upravljanja konkretnom kompanijom ili organizacijom. Da budemo malo detaljniji:
Ekonomija izučava modele i teorije i analizira kako na poslovanje mogu da utiču različiti faktori: porezi, inflacija, tržište rada itd. Pored toga, na studijama se izučavaju nacionalne ekonomije, regionalna proizvodnja, međunarodna konkurencija. A sve to prati i izučavanje ekonomskih sistema i teorija kao što je kapitalizam ili organizacija kao što je Međunarodni monetarni fond.
Mnogi studenti se zabrinu zbog izučavanja teorija i zapitaju da li će naučiti nešto praktično. Ali studije ekonomije nisu samo to. One će ti sigurno pomoći da razvijaš smisao za analitiku, analizu faktora koji utiču na uspešno ili neupešno poslovanje.
Kako bismo ti predstavili kako se to odražava na studije, izdvojili smo neke od predmeta iz obe oblasti:
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
PREDMETI U TOKU OSNOVNIH STUDIJA EKONOMIJE
Matematika
Ekonomska statistika
Javne finansije
Analiza rizika
Makro i mikro ekonomija
Međunarodna trgovina
Politička ekonomija
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
PREDMETI U TOKU OSNOVNIH STUDIJA BIZNISA
Biznis administracija
Međunarodni biznis
Strateško planiranje
Organizaciono ponašanje i upravljanje
Marketing menadžment
Biznis strategije
Finansijski menadžment
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Biznis (poslovna administracija) se bavi primenom osnovih principa poslovanja u kompanijama i preduzećima različitih veličina. Na studijama se izučava kupovina i prodaja, proizvodnja robe, ali i poslovna organizacija, računovodstvo, ljudski resursi (HR), marketing. U okviru studija biznisa postoje uže specijalnosti kao što su preduzetništvo, menadžment u turizmu, ljudskim resursima (HR), energetici, nekretninama, finansijama ili marketingu.
Ukratko, studije biznisa te pripremaju da napraviš preduzeće ili da u njemu radiš uz detaljno poznavanje procesa poslovanja. Sa druge strane, ako studiraš ekonomiju, onda ćeš imati široki uvid ekonomske procese koji su se dešavali u prošlosti i koji se danas odvijaju na međunarodnom nivou. Posebno se izučavaju ekonomski parametri i teorije uspešnosti ekonomije države.
Bilo da se opredeliš za studije ekonomije ili studije biznisa, za obe oblasti bi trebalo da budeš dobar u matematici. Kada je reč o ekonomiji, poželjno je da se snalaziš sa brojevima jer se radi napredna statistika, finansije i računovodstvo, dok je u biznisu takođe veoma značajna upotreba brojeva, kroz grafikone i analizu podataka poslovanja.
Na nekim univerzitetima ove dve oblasti su spojene u jedan program, da bi se tek na trećoj ili četvrtoj godini napravile razlike, ili se na masteru odvajaju kao zasebne specijalizacije. To je slučaj sa poznatim WU Univerzitetom u Beču, i njihovim programom osnovnih studija biznisa i ekonomije.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=“orange“ border_width=“5″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]
Gde da upišeš studije ekonomije i biznisa?
Diplome iz ovih oblasti su veoma tražene, tako da imaš širok izbor kada biraš gde da je studiraš. Ipak, postoje univerziteti koje ti možemo preporučiti na osnovu našeg iskustva, kao i na osnovu utisaka koje sa nama podelili neki diplomci svetskih univerziteta.
Italija
Univerzitet Cattolica iz Milana je jedan od vodećih univerziteta u oblasti ekonomije. Program osnovnih studija Ekonomije i menadžmenta je stvoren za one koji žele da pristupe izučavanju ove oblasti na višem nivou. Preporučujemo ti da pročitaš iskustvo sa mastera Strategic Management for Global Business koje je sa nama podelio Luka iz Novog Sada. Saznaćeš zašto se opredelio za ovaj univerzitet i kakvi su mu uticsi sa studija.
Bocconi Univerzitet iz Milana: na svetskim listama. 2015. godine je u okviru QS Rankinga svrstan kao 10. najbolja obrazovna institucija u oblasti Ekonomije i Menadžmenta u svetu, odnosno kao 5. najbolja u Evropi. Orijentisan je na međunarodni aspekt ekonomije, a naročito njegov najpopularniji program BSc in International Economics and Management.
Holandija
International Business Administration na Univerzitetu Tilburg pohađa Anđela Janković i sa nama je podelila svoja iskustva u okviru našeg bloga. Njegov Ekonomski fakultet je rangiran kao 38. na svetu, ostavljajući iza sebe na rang listi brojne poznate američke univerzitete. Pored toga, treba da razmotriš University Utrecht, koji ima program Economics and Business Economics.
Nemačka
Poslednjih godina Nemačka je povećala broj osnovnih studija na engleskom jeziku. Jedan od sjajnih nemačkih univerziteta za studije biznisa je svakako Munich Business School koja ima veliki broj programa osnovnih i master studija, uz kvalitetne prakse u vodećim kompanijama koje će vam omogućiti praktično znanje.
Austrija
WU Univerzitet iz Beča, tačnije Univerzitet za ekonomiju je za mnoge veoma privlačna studentska destinacija kada su ekonomija i biznis u pitanju. Ovaj Univerzitet je pravi primer odvojenog izučavanja ekonomije i biznisa, a od ove godine WU je otvorio i prvi program osnovnih studija na engleskom jeziku i to upravo Bachelor Program in Business and Economics. Preporučujemo ti da pročitaš iskustvo jednog profesora sa Vienna University of Economics and Business, Petera Vandora koji se specijalizovao za socijalno preduzetništvo.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″][vc_empty_space height=“92px“][vc_single_image image=“4470″ img_size=“400×300″ alignment=“center“][vc_empty_space height=“82px“][vc_single_image image=“5239″ img_size=“400×300″ alignment=“center“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=“orange“ border_width=“5″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Zaposlenje nakon neke od ove dve diplome
Već smo videli da su osnove ovih oblasti iste, ali ono po čemu se znatno razlikuju jeste njihova primena u realnom svetu. Master studije će ti pomoći da se specijalizuješ u nekoj od ove dve oblasti, ali važno je da već sada znaš koji su to poslovi na koje možeš da konkurišeš nakon osnovnih studija.
Osnovna razlika je u tome što ti biznis omogućava da se zaposliš u nekom konkretnom preduzeću, upravi, računovodstvu, logistici, finansijama, HR (ljudski resursi), marketingu. Sa druge strane, diplomirani ekonomista se prvenstveno bavi istraživanjima, priprema strategije i njihovu primenu, nadgleda ekonomsku politiku, izrađuje planove, tumači podatke.
Na kraju, treba da imaš u vidu da jedna oblast ne isključuje drugu. Odnosno da možeš upisati master iz biznisa i nakon ekonomije, i obrnuto. Kao i da te radno iskustvo može profilisati u nekoj od ove dve oblasti. Pitanje je samo u kom smeru ti želiš da ideš i gde si najbolji! Kompanijama su potrebni ljudi koji imaju smisla i za analizu i za primenu zaključaka do kojih se dođe u toku istraživanja, tako da i biznis menadžment i ekonomija imaju svoje mesto.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Da li možeš da proceniš u kojoj oblasti ćeš se bolje snaći? Bilo bi dobro da se raspitaš kod onih koji su uspešno rešili sličnu dilemu ili da se posavetuješ sa nekim ko će moći što objektivnije da proceni tvoje talente, sposobnosti i veštine. Upravo oni koji nisu sigurni koja je oblast studija najadekvatnija za njih, obraćaju nam se za Akademsku i profesionalnu orijentaciju.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_cta h2=“CAREERS OF THE FUTURE je prilika da saznaš više o ovim oblastima studija“ h4=“10. april od 10 do 18h“ txt_align=“center“ add_button=“bottom“ btn_title=“PRIJAVI SE VEĆ SADA“ btn_color=“orange“ btn_align=“center“ btn_link=“url:https%3A%2F%2Fmailchi.mp%2Fviacademica%2Fcareersofthefuture||target:%20_blank|“]
Careers of the future je naš online sajam koji će ti prikazati studije u inostranstvu kroz potencijalna zanimanja i najsavremenije profesije koje se traže na tržištu rada. Prijavi se na događaj koji će ti pomoći da upoznaš zanimanja budućnosti i da saznaš da li je neki od ovih programa idealan za tebe.
[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=“stretch_row“ css=“.vc_custom_1535039021179{background-color: #1b1d2a !important;}“][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]
PROČITAJ JOŠ
[/vc_column_text][vc_empty_space][swlabscore_post_grid_sc limit_post=“3″ column=“3″ sort_by=“random_posts“ pagination=“no“ category_list=“%5B%7B%22category_slug%22%3A%22univerziteti%22%7D%5D“ tag_list=“%5B%7B%7D%5D“ author_list=“%5B%7B%7D%5D“][/vc_column][/vc_row]