Studiranje u inostranstvu je uzbudljivo i transformativno iskustvo, koje otvara vrata novim kulturama, perspektivama i prilikama. Dok se pripremate za ovaj značajan korak, odabir pravog testa za proveru znanja engleskog jezika je ključan. Obično je najvažniji izbor između IELTS (International English Language Testing System) i TOEFL (Test of English as a Foreign Language). U nastavku teksta predstavićemo sličnosti i razlike između ova dva testa kako bi Vam pomogli da doneste pravu odluku za sebe.
Sličnosti između IELTS-a i TOEFL-a
Oba testa mere sposobnost kandidata da koriste i razumeju engleski jezik u akademskom kontekstu. Odnosno sposobnost kandidata da aktivno rade ili uče na engleskom. Samim tim se znanje jezika testira kroz četiri sekcije – slušanje, čitanje, pisanje i govor.
Što se tiče prihvaćenosti ispita širom sveta, i IELTS i TOEFL su široko priznati od strane univerziteta, koledža i institucija. Svakako postoje određene preferencije u određenim delovima sveta, ili čak ekskluzivno korišćenje samo jednog od ova dva testa, ali o tome nešto više u delu gde opisujemo razlike između dva testa. Rezultati oba testa važe dve godine. Ovo je veoma važno jer se kandidati mogu unapred spremati i polagati ispit ukoliko su sigurni da bi voleli da studiraju u inostrantsvu. Ne moraju čekati poslednji trenutak.
1. Format ispita
TOEFL je kompjuterski baziran test (iBT), dok IELTS ima i kompjutersku i papirnu verziju testa. Zašto je ovo važno? Postoje dva razloga. Iako nove generacije dobro vladaju računarima, neretko se desi da je papirna verzija testa forma na koju su studenti navikli i lakše im je da rade test na poznat način. Sa druge strane, čak i studenti koji generalno preferiraju računarske testove, kod kuće uglavnom vežbaju pisanje eseja na papiru olovkom, pa biraju da na isti način polažu test.
Osim toga, govorna sekcija TOEFL-a se odvija putem računara, a odgovori se snimaju. Znači nema interakcije sa ispitivačem. Kod IELTS-a je govorna sekcija lice-u-lice sa ispitivačem, bilo uživo ili putem računara. Ono što dobijamo kao feedback od strane studenata, jeste da se ispitivači trude da iz njih izvuku najbolji odgovor, pa samim tim je govorna sekcija prirodnija, jer nalikuje konverzaciji.
2. Vrsta engleskog jezika
Na našem području je jako raširena upotreba američkog engleskog jezika, jer smo jako izloženi kulturološkom uticaju kroz muziku i filmove na primer. S druge strane, engleski sa kojima se susrećete u školi jeste britanski jer se uči po Kembridž metodologiji.
TOEFL se bazira na američkom engleskom, dok se IELTS bazira na britanskom engleskom, ali podjednako priznaje različite naglaske (američki, australijski, itd.).
3. Ocenjivanje
Svaka obrazovna institucija ima predefinisani prag znanja engleskog koji morate imati da bi bili primljeni. Ukoliko institucija prihvata oba testa jasno će biti naglašeno koje ocene morate imati na jednom ili drugom.
IELTS: Skala ocenjivanja ide od 1 do 9 za svaku sekciju.
TOEFL: Ukupni rezultat se kreće od 0 do 120, sa 30 poena maksimalno po sekciji.
4. Prihvaćenost
IELTS je često preferiran u evropskim i australijskim institucijama, što može olakšati proces prijave za srpske studente koji žele da studiraju u ovim regionima. Za Kanadu je čak i visoko prefererirani IELTS, dok se TOEFL više vrednuje u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ono što je važno, a naročito ukoliko još niste odlučili gde bi tačno želeli da studirate, jeste da će IELTS verovatno biti sigurniji izbor jer je široko prihvaćen čak i u SAD-u gde je TOEFL obično prvi izbor.
[/vc_column_text][vc_column_text]
5. Korisnička podrška
Tokom procesa prijave možda će Vam zatrebati pomoć, ili nakon prijave ukoliko dođe do nepredviđenih okolnosti pa imate potrebu za transferom datuma ili otkazivanjem ispita, te refundacijom. U Srbiji IELTS sprovodi British Council, i imaju svoje predstavništvo gde možete otići lično i potražiti savet ili bilo koju dodatnu vrstu pomoći. Osim ličnog odlaska, možete svakako pomoć dobiti i telefonom, e-mailom ili putem društvenih mreža.
Što se tiče TOEFL-a, situacija je nešto komplikovanija i zahteva se od kandidata određena samostalnost i strpljenje jer se većina operacija radi online. Testiranje se vrši u Međunarodnom akademskom centru, ali oni su ispitni centar a ne vlasnici ispita, kao što je slučaj sa IELTS-om i British Council-om.
[/vc_column_text][vc_column_text]
6. Cene i dostupnost termina
Što se tiče cena, one variraju ali su uvek jako slične. U pitanju je obično razlika od 10-20 eura u korist jednog ili drugog testa, zavisno od trenutka kada pogledate. Ukoliko je cena za vas presudni faktor, uvek proverite trenutnu cenu na relevantnim sajtovima.
TOEFL ima nešto predvidljivije datume za polaganje, uvek su vikendom, dok IELTS ima češće termine tokom meseca i veći broj mesta za polaganje u jednom terminu. Ovde je benefit IELTS-a što je dostupan i u jutarnjim i u popodnevnim terminima tokom radne nedelje, kao i vikendom, pa se svako može uklopiti sa svojim obavezama.
[/vc_column_text][vc_column_text]
7. Rezultati
U praksi se često srećemo sa budućim studentima koji su kasno krenuli u proces i od krucijalne je važnosti da rezultati testa stignu što pre kako ne bi istekla prijava za željenu školu. Kod TOEFL-a, rezultati se čekaju od 4 do 8 dana. Šalju rezultate na adrese 4 različite institucije besplatno. Rezultati testa se takođe mogu koristiti u online verziji, ali oni postaju dostupni tek dva dana nakon što dobijete rezultate.
Rezultati IELTS-a stižu za 1 do 5 dana, a British Council poslaće direktno rezultate potpuno besplatno na adrese 5 izabranih institucija. Kandidat će takođe dobiti elektronsku verziju svojih rezultata i može ih neograničeno slati institucijama istog dana. Za IELTS na papiru rezultati se čekaju duže, 13 dana, pa se kandidat mora ostaviti dovoljno prostora ukoliko izabere ovu verziju testa.
8. OneSkill retake
Jedini ispit na svetu koji trenutno ima mogućnost polaganja samo jedne od sekcija, ukoliko niste zadovoljni rezultatom, je IELTS. Ovo je izrazito važno kada univerzitet zahteva minimalnu ocenu na svim delovima testa. Ukoliko je kandidat u obavezi da na primer, ima na svim sekcijama 7, a na jednoj je ostvari 6.5, moćiće da polaže samo tu sekciju naknadno i da mu se taj rezultat uvaži.
S obzirom na to da je usluga relativno nova, uvek morate proveriti sa obrazovnom institucijom da li će ovaj rezultat priznati.
Zaključak
Razmatrajući sve sličnosti i razlike, kao i specifične prednosti jednog i drugo ispita, studenti mogu doneti informisanu odluku koja najbolje odgovara njihovim akademskim i profesionalnim ciljevima.
Više informacija o TOEFL testu možete pronaći ovde, dok se za IELTS test možete registrovati ovde.