Novi događaj - Study in Italy 2025 - Detaljnije

Kako da se upišeš na studije medicine u Beču

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

U poslednje vreme stiže nam veliki broj upita koji se tiču prebacivanja na studije medicine na evropskim univerzitetima, posebno u Beču. Pitate nas da li je moguće prebaciti se na drugu ili treću godinu medicine na Univerzitet u Beču. U ovom slučaju proces transfera ne razlikuje se od upisa, dakle morate polagati prijemni ispit u Beču. Takođe, proces priznavanja ispita je vrlo individualan, tako da je ipak bolje krenuti od prvog semestra. Zato smo odlučili da vam u jednom tekstu prenesemo sve korake koje upis podrazumeva i po čemu je specifičan.

Osnovne informacije o programu:

Trajanje: 12 semestara (360 ETC)

Klinička praksa: 18 + 48 nedelja

Broj mesta: 660 po godini

Jezik studija: Nemački (nivo C1)

Prijemni ispit: Na nemačkom MedAT

U opisu programa ističe se da je pored znanja cilj da student razvije veštine i kompetencije koje se smatraju neophodnim za ovu vrstu profesije: kliničke veštine, komunikacijske kompetencije, profesionalno ponašanje, istraživačke veštine, samostalnost i sposobnost da se naučeno primeni u skladu sa etikom poziva.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]

Koraci do prijemnog ispita:

Kako je prijemni ispit jedan od najvažnijih faktora za upis na studije medicine u Beču, posvetili smo mu posebnu pažnju. Prenosimo ti sve korake i infomacije koje podrazumeva prijemni ispit. Za informacije na sajtu univerziteta, otvori ovu stranicu.

  • Registruj se na online platformu. Period za prijave je za 2018. godinu bio mesec mart (biće najverovatnije tako i ove godine). Platforma obuhvata sve studije medicine i stomatologije na nivou države i to u 4 grada: Beču, Gracu, Insbruku i Lincu.
  • Unesi svoje lične podatke, program koji želiš da upišeš i grad (univerzitet) kao i kategoriju kojoj pripadaš (na engleskom quota, na nemačkom Kontingent). Postoje sledeće 3 kategorije:
  1. Austrijska kvota: svako ko je dobio austrijsku diplomu, bez obzira na državljanstvo.
  2. EU kvota: Građani Evropske Unije i oni koji su dobili sertifikat škole u EU, ali ne u Austriji.
  3. Non EU kvota: Državljani trećih zemalja koji su stekli sertifikat u školi van EU.
  • Na svoj imejl dobijaš registracioni broj koji ćeš koristiti kao svoju šifru,
  • Izvrši uplatu na ime troškova polaganja prijemnog – 110 EUR
  • Polaganje testa: početkom juna
  • Rezultati testa: početkom 32. nedelje po kalendaru
  • Upis na studijski program

Ukoliko u dosadašnjem školovanju nisi dostigao predviđeni nivo znanja latinskog jezika, predviđeno je da ideš na dodatne časove (Medical Terminology Course) u toku prva dva semestra studija.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″][vc_empty_space height=“64px“][vc_empty_space height=“48px“][vc_single_image image=“5844″ img_size=“400×300″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Sertifikati nemačkog jezika

Da bi mogao da pratiš predavanja neophodno ti je znanje nemačkog na nivou C1, a postoji spisak sertifikata koje priznaje Medicinski fakultet u Beču. Serfitikati ne smeju biti stariji od 3 godine.

Ukoliko nemaš odgovarajuće znanje nemačkog, možeš da ideš na pripremne kurseve u organizaciju univerziteta, ali se prvo moraš prijaviti na studijski program, pa tek onda aplicirati na pripremni program za strane studente. Novina od ove godine je da se za pripremni kurs nemačkog ne možeš prijaviti bez minimum priznatog sertifikata nemačkog jezika A2 nivoa.

Postoje rokovi za studente koji nisu iz zemalja Evropske Unije, a to su 5. septembar za zimski semestar ili 5. februar za letnji semestar.

U ovom slučaju, nećeš morati da polažeš prijemni ispit sve dok ne dostigneš nivo C1 znanja nemačkog jezika. Dodatno, kada jednom budeš primljeni na pripremni kurs za nemački u okviru univerziteta, ispit koji polažeš na kraju će morati da bude jedini dokaz o znanju jezika. Nećeš moći da prekineš kurs ili da odustaneš, pa da u nekoj drugoj instituciji polažeš za sertifikat.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]

Dokumentacija za upis na studije medicine u Beču

  • Diploma srednje škole;
  • Spisak predmeta i ocena iz srednje škole;
  • Uverenje da si primljeni na isti studijski program na akretovanom univerzitetu u zemlji gde je izdata diploma srednje škole. Praktično, to bi značilo da treba da polažeš prijemni u svojoj zemlji, i da uverenje o položenom prijemnom ispitu dostaviš i Bečkom univerzitetu;
  • Ukoliko si već upisao studije medicine u svojoj zemlji, pa želiš da se prebaciš, potreban je dokaz o tome da si bio primljen i da si na taj način ispunio uslove za istu vrstu studija u svojoj zemlji;
  • Ako se prebacuješ potreban je spisak položenih ispita sa detaljnim opisom predmeta;
  • Pasoš;
  • Sertifikat znanja nemačkog za nivo A2 (Od letnjeg semestra 2019. Bečki univerzitet je propisao da u momentu slanja dokumentacije moraš imati osnovno znanje nemačkog, a nakon upisa možeš da pohađaš pripremni kurs jezika na samom univerzitetu).

Sva dokumentacija mora biti prevedena na nemački ili engleski i overena kod sudskog tumača. Pored toga, bitno je da znaš da se traže i kopije i originali, i da se celokupna dokumentacija šalje poštom.

Čim tvoja prijava bude registrovana, dobićeš pismo potvrde na adresu koju si dostavio u toku registracije. Sa tim uverenjem, možeš da počneš proces apliciranje za vizu, odnosno boravišnu dozvolu.

Više detalja o dokumentaciji možeš naći na ovom linku.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″][vc_empty_space height=“64px“][vc_empty_space][vc_single_image image=“5846″ img_size=“400×300″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Prebacivanje na medicinu u Beču

Svi oni koji žele da se prebace na medicinu u Beču treba da imaju u vidu da će biti neophodno da polože prijemni ispit. Pored toga, Medicinski fakultet u Beogradu (ili regionu) moraće da vam izda potvrdu da ste primljeni na istovetni studijski program. Dakle, ne postoji mogućnost transfera bez prethodno položenog prijemnog ispita na nemačkom jeziku i potvrde da je položen prijemni ispit u zemlji završetka srednje škole.

Nadamo se da smo ti približili proces apliciranja i pomogli da odlučiš imaš li mogućnosti da medicinu studiraš baš u ovoj zemlji na ovom univerzitetu.

 

Ukoliko te zanimaju osnovne studije medicine na engleskom u drugim evropskim zemljama, onda obavezno pročitaj ovaj tekst sa našeg bloga. Prati nas na društvenim mrežama, istagramu i fejsbuku jer tamo redovno postavljamo informacije o studijama i aktuelnim stipendijama.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]Ukoliko imate pitanje u vezi sa studijama medicine u inostranstvu, pošaljite nam besplatan upit popunjavanjem upitnika ispod, i dobićete odgovor u najkraćem mogućem roku. [/vc_column_text][contact-form-7 id=“10384″][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“5839″ img_size=“600×500″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=“stretch_row“ css=“.vc_custom_1542107810331{background-color: #1b1d2a !important;}“][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

PROČITAJ JOŠ

[/vc_column_text][vc_empty_space][swlabscore_post_grid_sc limit_post=“3″ column=“3″ sort_by=“random_posts“ pagination=“no“ category_list=“%5B%7B%7D%2C%7B%22category_slug%22%3A%22osnovne-studije%22%7D%5D“ tag_list=“%5B%7B%7D%5D“ author_list=“%5B%7B%7D%5D“ button_text_color=“#ffffff“][/vc_column][/vc_row]

Možda će te interesovati...

Saveti i uputstva Via mentorki
Međunarodne diplome srednje škole

Ovo su najčešće međunarodne diplome srednje škole koje možeš steći u našoj zemlji, i kako se one cene za upis na studije