Sigurni smo da ima više od pet dobrih razloga zašto bi trebalo da deo studentskog života provedete u Beču. Nakon što smo posetili ovaj univerzitetski grad i kroz razgovor sa studentima se uverili zašto je ovo jedna od top 3 destinacije za studente, rešili smo da vam napišemo zašto studenti biraju Beč za studiranje!
Sistem studija i uslovi
Ovo se navodi kao jedna od najbitnijih stavki kada je studiranje u Beču u pitanju! Godinu dana unapred se zna kada ćete imati predavanja, raspuste, ispite, konsultacije, seminare, kolokvijume. Možete da planirate učenje i putovanja. Sve je transparentno. Profesori su lako dostupni studentima, uvek su im na raspolaganju. Ovo ne znači da možete da zloupotrebite sistem i prekršite rok. Ovakve greške se ipak ne opraštaju.
Univerzitetska biblioteka ( Univerzitet Wiena) broji oko 8 miliona knjiga, što kada bi se poređalo ispalo bi preko 70km puta.
Za upis na željene studije je potrebna potvrda o redovnom studiranju, diploma i svedočanstva iz srednje škole, online registracija i popunjen formular za upis na odgovarajući univerzitet u Beču, kao i kopija pasoša. Za master studije pridodajte diplomu fakulteta (ili uverenje o diplomiranju ako još uvek niste dobili diplomu). Imajte na umu da morate polagati prijemni u matičnoj državi i dobiti uverenje da ste redovan student sa univerziteta ovde da biste upisali univerzitet u Beču. Postoji odstupanje od ovog pravila za određene programe na kojima se traži da prijemni upravo polažete na univerzitetu koji upisujete u Beču. Takvi programi su na primer:
- medicina
- drugi medicinski smerovi
- psihologija
- veterina
- stomatologija
- žurnalistika
- komunikologija
- mediji i komunikacije
- studijski programi za koje postoji visoki broj kandidata.
Sva dokumenta moraju biti prevedena na nemački ili engleski jezik i overena kod notara.
Cena studija i života
Studenti koji upišu program na nekom od državnih univerziteta godinu semestar plaćaju 728 evra plus 18 evra studentsku službu. Ove cene naravno ne važe za privatne univerzitete poput Webstera i Modula koji imaju određeni sistem o koje smo već pisali. U poređenju sa Velikom Britanijom, Švajcarskom ili Holandijom, ovo je vrlo povoljna cena studija. Standard života je veoma visok i studenti sa mnogim popustima koje uživaju mogu voditi bogat kulturni život. Cena bioskopa ili ulaznica za muzej je 7 ili 8 evra, cena kafe je oko 3 evra, sendvič je 3.5 evra a za prosečan obrok možete platiti oko 10 evra sa jednim pićem. Za troškove hrane budite pripremljeni da date oko 250 evra minimum. Cena smeštaja u studentskom domu iznosi oko 300 evra. Cena studentske karte za prevoz iznosi 75 evra za ceo semestar (5 meseci), a ukoliko imate više od 26 godina ne možete izvaditi ovu kartu, već regularnu mesečnu kartu čija je cena 32 evra.
Blizina i dostupnost
Iz Beograda autobuska karta do Beča iznosi samo 25 evra u jednom pravcu, a kod kuće ste kroz nekih 8 sati. Postoji mogućnost putovanja vozom preko Budimpešte, kao i direktan let avionom, a karte su u proseku oko 150 evra. Možete isplanirati svoje raspuste unapred jer na početku školske godine dobijate raspored koji je striktan.
Učenje nemačkog jezika
Svejedno da li se odlučite da studirate na nemačkom ili engleskom jeziku, ono što je svakako prednost studiranja u Beču je to što ćete svakako naučiti nemački jezik. Ovaj jezik vam je potreban i ako planirate da radite tokom studija, a i radi lakšeg snalaženja.
Bečki Univerzitet (Universitat Wien) nedavno je zakonom propisao da svi koji žele da upišu osnovne studije na nemačkom jeziku, moraju da imaju znanje nivoa A2, čak i ako će ići na pripremni kurs pre početka predavanja. Dakle, više se ne mogu upisivati studije bez prethodnog znanja nemačkog.
Univerzitet nudi mogućnost da godinu dana učite jezik pre početka studija, što važi za upis osnovnih studija jer je većina programa isključivo na nemačkom jeziku.
Za studiranje na nemačkom jeziku je potrebno položiti neki od međunarodno priznatih testova jezika – Goethe, OSD ili Daf sa čijim sertifikatom upisujete studije. Činjenica je da je naš region povezan sa Austrijom privredno i ekonomski, te ćete moći svoje znanje nemačkog da umnogome unovčite.
[vc_column_text]
Studiranje i rad
Studentima iz našeg regiona je neophodna dozvola da bi se zaposlili u Austriji. Bitna stavka je da vaš rad ne ugrožava studiranje tako da ne možete dobiti radnu dozvolu za pun iznos radnih sati, već najviše 20h nedeljno (4h dnevno). Broj radnih dozvola je ograničen. Radnu dozvolu će vam odobriti poslodavac pre nego što počnete sa radom. Puno radno vreme možete imati samo tokom raspusta (3 meseca najduže). Za rad na naučno-istraživačkom polju ili rad na ugovor nije neophodna dozvola. Svakako posetite sajt Službe za zapošljavanje i informišite se više o mogućnostima zaposlenja. Određeni programi podrazumevaju stručna prakse za koje vam nije potrebna radna dozvola, iako je stručna praksa određeni vid zaposlenja. Vaš poslodavac će u tom slučaju obavestiti Službu za zapošljavanje i Poresku upravu o početku vaše stručne prakse najmanje dve nedelje pre početka prakse.
Korisni linkovi
OSSI za Beč – Organizacija srpskih studenata u inostranstvu, ogranak Beč
Berufspraktikum – Centar za stručne prakse
Lista univerziteta sa studijskim programima
FB grupa – EX YU studenti u Beču
OSD centar za polaganje sertifikata nemačkog jezika
Ambasada Republike Srbije u Beču
Kupovina studentske karte za prevoz u Beču
OeAD Housing Office, home4students, Wohnenboerse – Traženje smeštaja
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Ukoliko imate pitanje u vezi sa studijama u Austriji, pošaljite nam besplatan upit popunjavanjem upitnika ispod, i dobićete odgovor u najkraćem mogućem roku.
[/vc_column_text][contact-form-7 id=“28″ title=“Contact form 1″][/vc_column][vc_column width=“1/2″]