[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Stipendija Chevening i ove godine dostupna je svim studentima sa naših prostora koji upisuju jednogodišnje master studije na univerzitetima u Velikoj Britaniji!
Aplikacije za 2025/26. školsku godinu otvorene su do 5. novembra 2024. godine!
Pripremi svoju aplikaciju i pročitaj preporuke Via mentorki kako bi uspešno aplicirao/la na ovogodišnjem konkursu!
[/vc_column_text][vc_separator color=“turquoise“ style=“dotted“ border_width=“3″ el_width=“70″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=“Šta stipendija obuhvata?“ font_container=“tag:h2|font_size:22|text_align:center|line_height:1.5″ google_fonts=“font_family:Lato%3A100%2C100italic%2C300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:700%20bold%20regular%3A700%3Anormal“][vc_column_text]
Stipendija obuhvata pokrivanje školarine na nekom od univerziteta u Velikoj Britaniji, mesečni džeparac, putne troškove dolaska i odlaska iz Velike Britanije, troškove jednog apliciranja za vizu, kao i putne troškove radi pohađanja Chevening događaja u Velikoj Britaniji.
[/vc_column_text][vc_custom_heading text=“Kako izgleda proces apliciranja?“ font_container=“tag:h2|font_size:22|text_align:center|line_height:1.5″ google_fonts=“font_family:Lato%3A100%2C100italic%2C300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:700%20bold%20regular%3A700%3Anormal“][vc_column_text]
Na sajtu stipendije možeš da vidiš kako izgledaju faze prijave za stipendiju: od otvaranja prijava za stipendiju do septembra/oktobra naredne godine, odnosno početka studija u Velikoj Britaniji.
Apliciranje za stipendiju vrši se preko ovog linka do 5. novembra 2024. godine.
Ova stipendija jedna je od najboljih stipendija za studije u inostranstvu. Interesovanje je uvek veliko, konkurencija jaka, tako da se dobro pripremi i posebno obrati pažnju na motivaciona pisma koja su za ovu stipendiju posebno važna! Naše Via mentorke pripremile su niz saveta kako da se što bolje pripremiš!
[/vc_column_text][vc_separator color=“turquoise“ style=“dotted“ border_width=“3″ el_width=“70″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“5293″ img_size=“large“][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Ultimativni savet: DA LI ISPUNJAVAŠ USLOVE?
Ne moraš da diplomiraš do roka za apliciranje, ali moraš najkasnije do 19 . februara 2025, jer je tada rok da dostaviš svoj finalni transkript i diplomu/uverenje o završetku osnovnih studija.
Takođe, jedan od važnih uslova da budeš izabran u uži krug je radno iskustvo u trajanju od 2 godine. Iako radno iskustvo ne mora u kontinuitetu i/ili na jednom mestu trajati 2 godine, pretpostavaka je da neko koje posvećen studijama, nema previše vremena da se posveti i poslu, zbog toga ova stipendija primarno nije namenjena onima koji bi odmah posle osnovnih da nastave na master, bez čekanja.
Fokus stipendije je na talentovanim i posvećenim pojedincima, koji su bili odlični studenti, ali pre svega, radili na projektima i temama koji su od drušvenog i naučnog značaja. Naročito ako su inovatori i lideri u svojim naučnim oblastima ili društvenim inicijativama.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]
Savet 1: PREDSTAVI SEBE KAO LIDERA
Chevening stipendija nije namenjena samo najboljim studentima, nego budućim liderima i nosiocima promena u svojoj zemlji, onima koji imaju kapacitet da razviju svoje profesionalne i akademske sposobnosti, kao i mrežu poznanstava u Velikoj Britaniji, i na taj način, kada završe studije i vrate se u svoju zemlju, grade dugoročne odnose sa Velikom Britanijom. Dakle, vrlo je važno da sebe prikažeš u takvom svetlu i da komisija u tebi vidi potencijal za budućeg lidera.
Kako da to uradiš?
Jasno i nedovosmisleno u CV-ju istakni svoje vannastavne aktivnosti (debatni klub, studentske organizacije, konferencije, letnje škole, tribine, članstva u udruženjima), volonterske aktivnosti (Crveni krst, pomoć bolesnima, siromašnima ili starima), eseje i seminarske koje si pisao/la, projekte i istraživanja na kojima si radio/la. Jednu do dve aktivnosti odaberi i dodatno ih istakni u svom motivacionom pismu, nakon svojih akademskih dostignuća, i objasni šta si tu radio/la i naučio/la, kako te je to obogatilo i kako ćeš moći to da iskoristiš na studijama u Velikoj Britaniji.
Bonus savet: Kroz motivaciono pismo obavezno se mora provlačiti činjenica da su master studije u Velikoj Britaniji od krucijalnog značaja za ostvarivanje tvojih profesionalnih ciljeva. Dakle, skromnost ovde nije vrlina. Budi odlučan/na, samouveren/a i, što je najvažnije, sve to potkrepi argumentima.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″][vc_single_image image=“18599″ img_size=“large“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“18602″ img_size=“large“][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Savet 2: NEKA DRUGI POTKREPE TVOJE TVRDNJE
Nije dovoljno da samo ti sebe vidiš kao budućeg lidera i nosioca promena. Neophodno je da te i drugi vide tim očima! I to ne bilo ko. Važno je da to budu respektabilni članovi društva, osobe sa integritetom i visokim nivoom profesionalne i akademske etike. Pitaš se ko bi to mogao biti? Univerzitetski profesori, uticajni ljudi u svetu politike, biznisa ili kulture, nezavisni intelektualci i umetnici.
Kako da to uradiš?
Pisma preporuke su važan deo svake aplikacije, a za Chevening naročito, jer zaokružuju tvoju priču i profil, potkrepljujući dodatno sve što si o sebi rekao/la i istakao/la kroz CV i motivaciono pismo.
Koga da izabereš da ti da preporuku?
Ovde moraš odabrati vrlo pažljivo. Najbolje je da uzmeš jednu preporuku od profesora sa fakulteta kod koga si dobio/la visoku ocenu. Još bolje ako je ta ista osoba upoznata i sa tvojim vannastavnim aktivnostima, pa može da dodatno potvrdi tvoje sposobnosti i van akademskog sveta. Drugu preporuku uzmi od nekoga sa kim si radio/la profesionalno. Bilo da si zvanično bio/la zaposleni ili samo volontirao/la ili stažirao/la, bitno je da to bude osoba koja ti je bila nadređena i pratila tvoj rad, pa je relevantna da o tome i piše. Ko god da bude, ta osoba mora dodatno naglasiti tvoje liderske sposobnosti i potencijale!
OBRATI PAŽNJU! Na početku apliciranja potrebno je dostaviti samo kontakte osoba koje će vam dati preporuku. Ukoliko si ušao/la u uži krug izbora za stipendiju, potrebno je da krajem februara uneseš dve preporuke u PDF formatu. U narednim fazama selekcije, komisija zadržava pravo da kontaktira osobe koje su pisale preporuku kako bi potvrdila njihov identitet i ono što stoji u preporuci. Više detalja o preporukama možete pogledati na ovom linku.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Savet 3: DVE GODINE RADNOG ISKUSTVA TUMAČI SE ŠIROKO
Dve godine radnog iskustva je drugi važan kriterijum za apliciranje za Chevening stipendiju. Oni koji ispunjavaju ovaj uslov, nemaju razloga da brinu. Ali šta je sa onima koji su npr. tek svršeni studenti i nisu imali nikakav posao? Da lažeš ne možeš i ne smeš! Dobra vest je da se radno iskustvo može tumačiti vrlo široko. To znači da u radno iskustvo spadaju svi neplaćeni angažmani, aktivnosti, stažiranja, prakse, volontiranja, rad na projektima, istraživanjima i slično. Ako si bio/la aktivan student koji nije samo gledao u knjigu, onda se to već isplatilo!
Kako da to uradiš?
U CV-ju, odeljak “radno iskustvo” nemoj nikako ostaviti prazan, već ga popuni svim aktivnostima koje si imao/la u vidu svega gore navedenog (ovaj savet se nadovezuje na Savet 1). Obavezno stavi i datume od kada do kada si bio/la angažovan/a, na kojoj poziciji i daj kratak opis svojih aktivnosti i zaduženja. Sve to dodatno naglasi u motivacionom pismu rečenicom poput: „Pored toga što sam imao/la odlične akademske rezultate, uvek sam težio/la da se usavršim i na profesionalnom planu i steknem praktične veštine….”. I treće, zatraži preporuku od nekog ko vam je bio nadređen tokom ovih aktivnosti kako bi ispunio/la uslove iz Saveta br. 2. Sve mora biti povezano.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_empty_space height=“52px“][vc_single_image image=“18603″ img_size=“large“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“18600″ img_size=“large“][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Savet 4: OBRATI PAŽNJU NA MINIMALAN BROJ BODOVA NA TESTU JEZIKA KOJI UNIVERZITET TRAŽI
Nije potreban zvanični sertifikat o znanju engleskog jezika. Međutim, kandidati će ipak morati da ispune sve zvanične kriterijume mastera na koji se upisuju, među kojima je obavezno dokazati i znanje engleskog jezika.
Kako da to uradiš?
Upiši se na pripremni kurs za polaganje testova jezika i obavezno rezerviši termin za polaganje. Često se desi da bude velika navala, te da vaš idealan termin bude popunjen pre nego što stignete da rezervišete. Koji su minimalni rezultati koji se traže na testovima jezika od strane Chevening-a? Academic IELTS minimum 6.5 (minimum 5.5 na svakom delu), Pearson PTE Academic minimum 58 (minimum 42 na svakom delu), TOEFL iBT minimum 79, Cambridge English: Advanced (CEA) minimum 176 (minimum 162 na svakom delu), Trinity ISE II (B2) (minimum 2, 15, 8, 14 na delovima). Ali, vrlo vrlo važan savet je da obratiš pažnju na uslove o bodovima na testovima engleskog jezika koje traži sam Univerzitet na koji se prijavljuješ! Dakle, proveri dobro i vežbaj tako da budeš siguran/na da ćeš ostvariti potreban rezultat. Na ovom linku možeš pogledati ponudu kurseva koje univerziteti nude i potrebno znanje engelskog jezika.
Bonus savet: Kada se komisija lomi u selekciji između dva kandidata, rezultat na testu jezika ima vrlo važnu ulogu.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Savet 5: PRIPREMI SE DA ZABLISTAŠ NA INTERVJUU
Početkom februara 2024. godine biće obavljeni intervjui sa kandidatima koji su prošli u drugi krug. Bićeš pozvan/a u Ambasadu Velike Britanije u tvojoj zemlji i to je prilika da oduševiš selekcionu komisiju. Rezultati intervjua stižu do 11. juna.
Kako da to uradiš?
Pripremi se za bilo koje pitanje koje može da ti bude postavljeno na osnovu dokumentacije koju si poslalo/la. Sve što si napisao/la u CV-ju, motivacionom pismu, ili što piše u preporukama, može biti predmet razgovora sa komisijom. Zato, ako si neki deo svoje biografije i malo “ulepšao/la” budi spreman/na da imaš odgovor na svako pitanje. Pitanja će naročito ići u pravcu toga šta si tokom svojih aktivnosti naučio/la, kako ti je to pomoglo, kako je to uticalo na tvoj put i tvoju ličnost i sl. Poseban krug pitanja biće posvećen upravo tvojim liderskim potencijalima (vraćamo se na Savet br. 1 i 2). Objasni kako će studije u Velikoj Britaniji uticati na to da ti zaista i postaneš lider u svojoj zemlji kad se vratiš. Ovde se ne misli isključivo na politiku, već najviše kako će ti studije u Velikoj Britaniji pomoći da postaneš lider u svojoj oblasti i da zaista doneseš pozitivne promene u svojoj sferi (naučno otkriće, istraživanje i sl.).
Bonus savet: Obavezno naglasi da je tvoja želja da se vratiš u svoju zemlju nakon studija, jer u njoj vidiš veliki potencijal. Nikako ne želiš da se trajno iseljavaš! Nikako! Naročito naglasi npr. tradicionalne veze Velike Britanije i Srbije u raznim oblastima i kako želiš da to dalje razvijaš i ojačaš svojim skromnim doprinosom.
Za više informacija i pomoć pri prijavi za ovu stipendiju možeš se obratiti Via mentorkama klikom na link ispod.
[/vc_column_text][vc_btn title=“JAVI NAM SE!“ color=“turquoise“ align=“center“ link=“url:https%3A%2F%2Fviacademica.com%2Fkontakt%2F||target:%20_blank|“][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“18601″ img_size=“large“][/vc_column][/vc_row][vc_section][vc_row full_width=“stretch_row“ css=“.vc_custom_1534275573038{background-color: #1b1d2a !important;}“][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]
JOŠ KORISNIH TEKSTOVA
[/vc_column_text][vc_empty_space][swlabscore_post_grid_sc limit_post=“3″ column=“3″ sort_by=“random_posts“ pagination=“no“ category_list=“%5B%7B%22category_slug%22%3A%22stipendije%22%7D%5D“ tag_list=“%5B%7B%7D%5D“ author_list=“%5B%7B%7D%5D“][/vc_column][/vc_row][/vc_section]