Studiranje u inostranstvu je neverovatna prilika za vaše dete da sazna više o svetu, ali i sebi, izvan tradicionalnog okruženja u učionici. Međutim, odlazak deteta u inostranstvo svakako može biti teško za roditelje. Pored samog studiranja, tu su i svakodnevne brige o finansijama, snalaženju u novom okruženju. smeštaju, ali i bezbednosti u novoj državi. U ovom tekstu možete pročitati naše savete kako možete da pomognete vašem detetu da se oseća i bude bezbedno tokom studija u inostranstvu.
Obezbedite zdravstveno osiguranje
Bez obzira da li će vaše dete tokom studija imati manje neprijatnosti, poput bola u grlu ili obične prehlade, veoma je važno da ima zdravstveno osiguranje koje će obezbediti potrebnu medicinsku pomoć i negu. Ovako ćete se vi i vaše dete, osećati sigurnije, znajući da postoji tim lekara i medicinskog osoblja koji je tu da pomogne vašem detetu, ukoliko mu bude bilo potrebno. Budite sigurni da će osiguravajuća kuća, gde ste kupili polisu osiguranja, pokriti potraživanja vašeg deteta dok je u inostranstvu.
Imajte u vidu da je zdravstveno osiguranje potrebno nabaviti mnogo pre putovanja, s obzirom na to da većina država, prilikom podnošenja zahteva za studentsku vizu, traži dokaz da će vaše dete biti osigurano u toj državi.
Upoznajte dete sa ličnom i porodičnom medicinskom istorijom
Ukoliko je vaše dete boluje od neke hronične bolesti i prima određenu terapiju, obavezno ga uputite u njegovo medicinsko stanje. Razgovarajte sa svojim detetom i o medicinskoj istoriji vaše porodice. Takođe, možete napraviti i dokument na lokalnom jeziku gde će dete studirati, koji će vaše dete poneti sa sobom, a koji će sadržati informacije kao što su alergije, lekovi, istorija, itd. u hitnim slučajevima. Ako vaše dete uzima lekove, uverite se da ima dovoljno terapije pre nego što ode u inostranstvo.
Savetujte ga kako da čuva novac i dragocenosti
Imajte u vidu da je u većim gradovima i veća stopa kriminala, pa savetujte vaše dete da se kreće prometnijim ulicama, pogotovo u noćnim satima, da čuva svoje stvari na ulici i gradskim prevozima, kako ne bi došlo do krađe, a samim tim i problematike vađenja novih dokumenata. Baš kao i kod kuće, džeparenje se može desiti bilo gde, pa je najbolji savet biti izuzetno oprezan u prepunim mestima. Recite svom detetu da nosi samo male količine novca kada izlazi, a da ostatak ostavi na bezbednom mestu u svojom smeštaju.
Informišite se o državi i gradu gde će vaše dete studirati
Verujemo da ste ovaj korak prošli zajedno sa svojim detetom i pre apliciranja na određeni univerzitet u inostranstvu, ali nije da odmet da se detaljnije uputite u zemlju i grad gde će vaše dete studirati. Bitno je da se upoznate sa lokalnim zakonima i običajima, pogotovo ako vaše dete ide na studije u neku od zemalja van Evrope.
Informišite se o bezbednosti određene zemlje i grada, potrebnoj dokumentaciji za ulazak u zemlju, o zdravstvenoj situaciji u zemlji, itd.
Kopirajte dokumenta sebi i svom detetu
BItno je vaše dete ima bar jednu kopiju najvažnijih dokumenata, kao što su pasoš, viza, kreditna/debitna kartica, zdravstveno osiguranje, itd. Savetujte ga da kopije ostavi u smeštaju.
Pored toga, trebalo bi da i vi nabavite i čuvate rezervne kopije pasoša i bitnih dokumenata vašeg deteta. U hitnom slučaju, ukoliko vaše dete izgubi ili mu neko ukrade novčanik, i vi i vaše dete ćete imati pristup informacijama za otkazivanje kartice ili pozivanje banke. Uz punomoć i dokumenta vašeg deteta, moći ćete da nađete način da im pošaljete novac. Svakako ih savetujte da novac drže odvojeno od kreditne/debitne kartice.
Ukoliko razmišljate da vaše dete pošaljete na studije u inostranstvo, javite nam se i Via Academica će vam pomoći da vaše dete upiše željene studije! Sve što je potrebno jeste da popunite kontakt formu u nastavku.
JOŠ KORISNIH TEKSTOVA