Online aplikacija – Šta sve mogu da očekujem?
Online aplikacija je postala nezaobilazna stavka apliciranja na studije u inostranstvu. Svi univerziteti su preuzeli ovaj jednostavniji sistem funkcionisanja gde i domaći i internacionalni studenti prolaze kroz istu proceduru gde prilažu osnovne informacije o sebi i potrebnu dokumentaciju. Neretko se putem ove aplikacije upload-uju i CV, Motivaciono pismo i pisma preporuke.
Neke države Evrope su uvele univerzalni online sistem za apliciranje na nivou svih univerziteta jedne države – centralized admissions service. To su na primer uni-assist za Nemačku, UCAS za Veliku Britaniju, Studielink za Holandiju, University Admission za Švedsku, EVŠ sistem za Sloveniju… Određene centralizovane platforme za apliciranje će vas ograničiti na samo nekoliko programa na koje možete da aplicirate (na primer najviše četiri). Međutim, većina univerziteta u Evropi i dalje praktikuje svoje sopstvene online aplikacione sisteme.
Online aplikacija, sama po sebi, trebalo bi da predstavlja najjednostavniji korak u apliciranju, jer je to samo dostavljanje vaše dokumentacije određenom sistemu. Međutim, iz iskustva se pokazalo da to i nije baš tako jednostavno. Navešćemo pet tačaka na koje bi trebalo da budete spremni kada se upustite u apliciranje.
- Kada se registrujete u online sistemu dobićete svoj username i šifru. Ovo obavezno zapišite negde jer se često dešava (verujte nam, iz iskustva pričamo) da se šifra zaboravi. Aplikacione platforme nude mogućnost da započnete aplikaciju, pa da je naknadno nastavite, tako da je dobro da svoje podatke zapišete na nekom stikeru i zalepite iznad radnog stola.
- Upis naziva diplome – obzirom da će sudski tumač prevesti vašu diplomu (ili uverenje o diplomiranju ako diplomu niste još dobili), koristite titulu koja vam stoji u prevodu kada vam bude bilo traženo da upišete naziv diplome u online aplikaciju. Dakle, proverite dva puta i ne podležite slobodnom prevodu koji vama zvuči bolje, lepše, primamljivije.
- Profil ili kurikulum škole – ovo je nešto na šta mnogi nisu pripremljeni kada se upuste u samostalno apliciranje. Neki univerziteti su počeli da zahtevaju da dostavite profil škole ili univerziteta, kao i kurikulum institucije u kojoj ste ste se školovali. Ovo je veoma tricky part, verovatno iz razloga što naše škole i univerziteti ovakav dokument zvanično ne izdaju (većina svakako ne, ali proverite). Obzirom da je prvo pravilo apliciranja – NI JEDNO POLJE NE SME OSTATI PRAZNO, na vama je da profil škole ili univerziteta napravite. Ne kažemo da je lako, ali što se mora nije teško.
- Upload dokumenata – prva stvar je imenovanje dokumenata koje dodajete aplikaciji. Grupišite ih u jedan pdf (jpg ako je u pitanju slika) i imenujte šta dokument predstavlja, plus vaše ime i prezime. SVE ŠTO ĆE PRIJEMNOJ KOMISIJI OLAKŠATI ŽIVOT, URADITE! SIGURNO ĆETE IM BITI DRAŽI. Zip fajlovi obično ne mogu biti dodati aplikaciji. Ako su vam fajlovi preveliki, kompresujte ih. Sve dokumente grupišite, i to po proncipu da zajedno ide skeniran originalan dokument, prevod originalnog dokumenta, sve skenirano sa obe strane u BOJI!
- Plaćanje online aplikacije – Online aplikacija se najčešće naplaćuje. Pripremite karticu za online plaćanje i proverite da li vam banka omogućava online plaćanje karticom (neke banke imaju određenu proceduru za online plaćanja). Desiće se ponekad da plaćanje ne može da se izvrši business karticama određenih banaka, tako da to proverite pre nego što dođe do plaćanja. Ako je zadnji dan aplikacionog perioda i nedelja je, sigurno ćete se setiti ovih naših reči ako dođe do odbijanja kartice, što se nadamo da neće biti slučaj. Application fee može biti od 30 evra pa naviše. Postoje slučajevi kada ćete morati da odštampate potvrdu o plaćanju, zatim da je skenirate i taj dokument upload-ujete kao dokaz o izvršenoj uplati. Određeni aplikacioni sistemi (u Nemačkoj i Švajcarskoj na primer) ne podržavaju plaćanje karticama, već ćete uplatu morati da izvršite u banci gde će vam sigurno tražiti fakturu.
Još jedna dodatna stvar je – SLANJE ODREĐENIH DOKUMENATA IDE I POŠTOM. Da, dobro ste pročitali, određeni univerziteti to očekuju od vas. Kupite velike koverte u koje mogu stati svi papiri bez savijanja, proverite adresu na koju šaljete (nekada se šalje određenom univerzitetu, a ne centralnom sistemu), datum koji je naznačen (da li dokumenta moraju da stignu do tog datuma ili da se pošalju do tog datuma), šaljite uvek preporučenom avionskom poštom (da možete pratiti u svakom trenutku gde se nalazi vaša dokumentacija), a ako kasnite sa pošiljkom koristite DHL, jeste dosta skuplje ali niste u prilici da birate. Nikada se originalna dokumenta ne šalju poštom. Ukoliko imate više originala, pošaljite original.
Nadamo se da sada online apliciranje deluje mnogo lakše, jer najbitnije je biti pripremljen na sve što bi moglo da vam se dogodi u toku apliciranja. Naša parola je „Hope for the best, but prepare for the worst“!
Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nam pišite na office@viacademica.com.
Srećno u apliciranju,
Vaš Via Academica tim
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]
Ukoliko imate pitanje u vezi sa studijama u Austriji, pošaljite nam besplatan upit popunjavanjem upitnika ispod, i dobićete odgovor u najkraćem mogućem roku.
[/vc_column_text][contact-form-7 id=“28″ title=“Contact form 1″][/vc_column][vc_column width=“1/2″][/vc_column][/vc_row]