Kada ste roditelj koji šalje dete na studije u inostranstvo, znate da se vaše dete na mnogo toga treba pripremiti: kulturološki šok, nostalgiju za domom i jezičke barijere. Ali vaša deca nisu jedina koja prolaze kroz životne promene – to ste i vi!
Tokom studija u inostranstvu, vaše dete će prolaziti kroz različite situacije i od vas će tražiti savete. Šta možete učiniti kada ste kilometrima udaljeni od vaše dece i kako im možete pružiti podršku?

1. Razgovarajte o životu tokom i nakon studija pre upisa na studije
Postavite ciljeve zajedno sa svojim detetom pre samog apliciranja na studije, kako bi vaše dete studiralo na univerzitetu koje mu najviše odgovara i kako bi steklo diplomu iz oblasti za koju se najviše interesuje, a koja će mu doneti željeno zaposlenje u budućnosti. Ukoliko vaše dete nije sigurno čime želi da se bavi u budućnosti, ili se dvoumi između određenih zanimanja, programa i univerziteta, savetujemo vam da zakažete profesionalnu orijentaciju koju vode naše stručne Via mentorke.
Kada zajedno postavite ciljeve i vaše dete upiše željeni fakultet u inostranstvu, pustite ga da bude kapetan broda.
2. Složite se oko nedeljnog vremena za razgovor – i pridržavajte se toga
Unapred dogovorite vreme i način komunikacije sa vašim detetom dok je ono u inostranstvu. Na primer, dogovorite se da se čujete svake nedelje u nedelju oko 19 sati po njihovom vremenu putem WhatsApp-a ili Viber-a. Na taj način, nećete morati da šaljete poruke tokom celog dana jer ćete već imati dogovoreno vremena za razgovor. Na taj način imaćete određeno vreme samo za vas, a i poštovaćete rutinu i studentske obaveze vašeg deteta.
„Dok je moja ćerka bila u inostranstvu, moj suprug i ja smo odlučili da je ne zatrpavamo konstantnim porukama i video pozivima. Na početku je to bilo veoma teško jer smo želeli da čujemo kako protiče njen dan i da li joj je potrebna neka pomoć. Međutim, znali smo da će više toga proživeti ako ne mora stalno da razmišlja o tome kada će nam se javiti i da li mi brinemo. Želeli smo da se potpuno posveti studijama i upoznavanju svog novog okruženja.”
3. Budite spremni na to da će se i vaš život promeniti
Vaš život kod kuće će svakako doživeti promene. Iskoristite period dok je vaše dete u inostranstvu i usredsredite se na sebe. Napravite listu stvari koje želite da uradite dok je vaše dete u inostranstvu. Ukoliko treba da obavite određene popravke u kući, posvetite se više vašim hobijima ili poslu, sada je pravo vreme za to! Počnite više da planirate, a u vaše planere obavezno stavite i posetu vašem detetu u inostranstvu. Sigurno i oni jedva čekaju da vam pokažu mesta u novom gradu o kojima vam toliko pričaju!
4. Nemojte reći vašem detetu koliko vam nedostaje ili koliko želite da se vrati kući
Vaše dete će verovatno osetiti nostalgiju za domom u nekom trenutku, a može mu biti veoma teško da prolazi kroz to dok sluša vaše želju da se vrati kući. Možda vam ono to neće reći, ali konstantno slušanje o onome što mu nedostaje kod kuće može učiniti jedan težak dan još težim. Umesto toga, recite mu da jedva čekate da čujete o njegovim avanturama kad se vrati!
5. Podstaknite vaše dete da preduzme inicijativu i upozna lokalce
Jedan od razloga zašto studiranje u inostranstvu izgrađuje samopouzdanje i liderske veštine jeste taj što su studenti u situaciji da se sami snalaze i izražavaju. Umesto da svom detetu govorite šta da radi ili da umesto njih obavljate stvari, omogućite mu da bude nezavisno i pre samog odlaska u inostranstvo na studije. To je posebno važno kada se priprema za polazak na studije, kako se ne bi osećalo potpuno izgubljeno kada kroči na aerodrom i u novi grad. Kada se pojavi problem, razgovarajte o različitim načinima na koje se problem može rešiti, umesto da odmah kažete šta da uradi.
Najbolja stvar koju možete učiniti za svoje dete jeste da mu dozvolite da vežba komunikaciju sa odraslima i nauči kako da se samo snađe. Može biti teško pustiti dete da odradi sve samostalno, a ispravno, ali davanje prostora detetu za njihov rast će ga bolje pripremiti za njegove studije u inostranstvu, pa samim tim i život.
6. Informišite se o zemlji studija i pokažite interesovanje kada sa vama deli nova saznanja
Odličan način da se uključite u detetovo celokupno iskustvo jeste da saznate više o kulturi zemlje u koju ide da studira. Dok učite o novom domu vašeg deteta, obratite pažnju na ono čime je uzbuđeno.
Pre njihovog odlaska, možete ih obradovati pripremom španske tortilje ili tradicionalne italijanske paste. Takvim malim znakom pažnje ćete ga iznenaditi, ali i možda pripremiti za period koji je pred njim.
7. Razmislite se o tome kako se vaše dete može osećati i kako mu možete pomoći
Kako biste razumeli mentalno i emocionalno iskustvo studiranja u inostranstvu, potrebno je da imate svest o okolini i razumete kulturu zemlje u kojoj vaše dete studira.
Na primer, ako vas vaše dete zove više puta dnevno kada stigne u zemlju studija, a smatrate da je ono poprilično samostalno, setite se da je to verovatno posledica kulturnog šoka. Iako vam je prva reakcija možda da se češće javljate, povećan kontakt s prijateljima i porodicom kod kuće samo može pogoršati kulturni šok. Kako bi prevazišli ovu fazu, dajte im savet da se fokusiraju na upoznavanje novih ljudi i provođenje vremena sa njima.
8. Ne brinite! Oni su u sigurnim zemljama i u dobrim rukama
Zemlje koje primaju strane studente uglavnom su bezbedne zemlje za život. Pored toga, univerziteti u inostranstvu imaju centre za podršku studentima, tako da u svakom trenutku vaše dete ima kome da se obrati za pomoć. Neće biti usamljeno jer će u domu i na fakultetu imati priliku da upozna studente iz celog sveta, koji se nalaze u istim ili sličnim situacijama i koji imaju iste probleme kao i vaše dete. Na početku može biti teško reći sebi da ne brinete, ali verujte vašoj deci i ohrabrite ih za ovo jedinstveno životno putovanje zvano studiranje u inostranstvu.