Velike su šanse da si do sada pročitao/la mnogo tekstova koji ti pričaju o pozitivnim stranama i iskustvima studiranja u inostranstvu. Oko njih nema nikakvih dilema. Međunarodno iskustvo, znanje i kontakti koje ćeš steći, obeležiće te za ceo život i promeniti perspektivu i poglede na svet. Međutim, postoje stvari na koje moraš biti spreman/na kada se odlučiš na taj korak, a o kojima se ne priča dovoljno. Kao što se obično kaže, teškoće se zaborave, a pamte se samo pozitivne strane. Zato mi želimo da ti skrenemo pažnju na 5 najvećih izazova studiranja u inostranstvu sa kojima se susreće najveći deo naših studenata. Treba da budeš pripremljen/a kako bi to bilo iskustvo koje će ti ostati u najlepšem sećanju.
1. Odvajanje od porodice i prijatelja
Ako ti je odlazak na studije u inostranstvu prvo odvajanje od porodice, onda će ti zaista biti vatreno krštenje. U novoj sredini, sa novim ljudima, biće ti veliki izazov da se navikneš da tvoja porodica i prijatelji nisu fizički prisutni i da ti ne mogu pritrčati u pomoć onda kada ti je potrebno. Sva sreća, danas, zahvaljujući internetu, možete uvek da budete u konktaktu, da se čujete, dopisujete i vidite preko kamere, ali to nije uvek dovoljno.
U prvih nekoliko meseci, naročito ako nešto krene naopako, možeš osetiti šta znači usamljenost. Ipak, to ima svoje pozitivne strane. Upravo je odvajanje od kuće i roditelja najbolji način da se osamostališ i da počneš da „misliš svojom glavom“. Sa druge strane, tokom studiranja ćeš steći novo društvo, novi krug ljudi, a sa nekim ljudima ćeš moći da gradiš i značajna prijateljstva. To ne znači da ćeš zaboraviti stare prijatelje, nego da ćeš znati da ceniš ono što imaš.
[vc_row][vc_column width=“1/3″][vc_empty_space][vc_single_image image=“6117″ img_size=“400×300″][/vc_column][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]
2. Selidba i traženje smeštaja
Šta sve da spakuješ? Koliko kofera da poneseš? Da li će ti biti dovoljno za prvih nekoliko meseci? Ali nije sve u garderobi. Suštinska promena odnosi se na drugi životni prostor. Možda ćeš upisati univerzitet koji ima kampus, pa ćeš biti u studentskom domu, sa drugim studentima iz celog sveta. Možda ćeš sa nekim deliti sobu, pa ćeš se navikavati da živiš sa nekim koga prvi put vidiš. Druga opcija je da iznajmiš sobu ili ceo stan. Onda ćeš morati da vodiš računa o plaćanju stanarine, režija i o drugim obavezama.
Traženje smeštaja ne mora da bude noćna mora. Postoje sajtovi na kojima možeš da ih pretražuješ, ali svakako je bitno da ih lično posetiš da se uveriš da li ti odgovara. Preporučujemo ti da se naoružaš strpljenjem, da se raspituješ da licu mesta i potražiš iskusnije studente koji ti mogu pomoći i olakšati proces. Na sajtovima mnogih univerziteta nalaze se informacije o troškovima života i neke smernice za traženje smeštaja, ali pošto je lična preporuka veoma važna, možeš nam se javiti kako bismo te povezali sa našim studentima koji su studirali u gradu u kom ćeš i ti studirati.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
3. Privikavanje na drugu kulturu, običaje i mentalitet
Ako je zemlja u koju se seliš mnogo drugačija od naše, u prvih par meseci ti se može desiti kulturološki šok. Što si duže tamo, to ćeš bolje upoznati njenu kulturu, običaje, mentalitet naroda, ali i istoriju. U početku svi imamo predrasude o zemljama i njihovim narodima: neki su pričljivi, drugi su hladni, treći su lenji. U početku se svi rukovodimo time, ali ćeš vremenom početi da primećuješ da je mentalitet naroda iza predrasuda i da je potrebno da što objektivnije posmatraš sredinu u kojoj sada živiš. Obavezno iskoristi prilike da putuješ, stekneš prijatelje iz zemlje u kojoj studiraš, iz prve ruke upoznaš lokalne običaje i sve ono što čini njihov svakodnevni život. To će biti nezaborane uspomene, a ti ćeš se mnogo bolje navići na kulturne razlike.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=“6121″ img_size=“800×600″ alignment=“center“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
4. Novi sistem školovanja
Ako po prvi put učiš na jeziku koji ti nije maternji, trebaće ti vremena da se navikneš da obrađuješ informacije na stranom jeziku. Čak i lokalni akcent ti u početku može otežati razumevanje. Kampusi, učionice, amfiteatri, biblioteke, laboratorije, sve će to biti drugačije nego što si verovatno navikao. Pored toga, odnos između profesora i studenta je prisniji i neposredniji. U mnogim zemljama profesorima se ne persira, već se studenti tretiraju kao ravnopravni sagovornici, podstiču se diskusije i razmene mišljenja. Generalno, očekuje te novi sistem školovanja, bogat studentski život i brojne vannastavne aktivnosti koje će ti pomoći da se razvijaš i usavršavaš u raznim oblastima.
5. Motivacija za učenje
Kada uzmemo u obzir sve promene kroz koje prolaziš i njima dodamo obaveze na fakultetu, možda će ti motivacija za učenje predstavljati najveći izazov? Kako pored svega da se koncentrišeš na studije, da li će ti sve drugo biti preče i zanimljivije, da li će ti jezičke barijere smanjiti samopouzdanje…? Nekima se dešava da popuste u disciplini, ali u većini slučajeva to je samo prolazna faza koja je deo privikavanja na novu sredinu.
Nadam se da će ti ovaj tekst dobro doći da se pripremiš za najveće izazove studiranja u inostranstvu. Brojne prednosti definitivno prevazilaze negativne strane i sve su to mogućnost da se razvijaš i da napreduješ. Nemoj da te negativne strane i poteškoće spreče da uživaš i da ne iskoristiš sve ono što ti se pruža.
Na slične teme pisali smo i u ovom tekstu: 8 stvari koje vam niko nije rekao o studiranju u inostranstvu. Sigurno ćeš u njemu naći korisne smernice i savete.